• Ջաբբարովը՝ Ադրբեջանում «կանաչ տնտեսության» զարգացման մասին
Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտը նոր հնարավորություններ է բացում «կանաչ տնտեսության» զարգացման համար՝ շնորհիվ վերջին տարիների լայնածավալ վերափոխումների։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը՝ Միլլի Մեջլիսի լիագումար նիստում՝ «2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցման ժամանակ։
Նախարարի խոսքով՝ արդեն ավարտված և մինչև 2027 թվականը շահագործման հանձնվելիք ութ արդյունաբերական արևային և հողմային էլեկտրակայանները, որոնց ընդհանուր հզորությունը կազմում է մոտ 2 ԳՎտ, կներգրավեն մոտ 2.8 միլիարդ դոլարի օտարերկրյա և տեղական ներդրումներ։ Սա ոչ միայն կնպաստի երկրի տնտեսական աճին, այլև հիմք կստեղծի «կանաչ տնտեսության» հետագա զարգացման համար։
«Կասպից ծով-Սև ծով-Եվրոպա» և «Կենտրոնական Ասիա-Ադրբեջան» կանաչ էներգետիկ միջանցքներ ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագրերի ստորագրումը և այս ուղղությամբ աշխատանքների մեկնարկը կամրապնդեն մեր երկրի դերը որպես ռազմավարական էներգետիկ հանգույց, հուսալի էներգիայի արտահանող և կանաչ ներդրումների հարթակ», - ընդգծել է Ջաբբարովը։

19 Ноября 2025 - 15:06
Энергетический сектор Азербайджана открывает новые возможности для развития «зеленой экономики» благодаря масштабным преобразованиям последних лет.
Как сообщает Report, об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров на пленарном заседании Милли Меджлиса по бюджетному пакету на 2026 г.
По словам министра, уже завершенные и запланированные к реализации до 2027 года 8 промышленных солнечных и ветровых электростанций общей мощностью около 2 ГВт привлекут порядка $2,8 млрд иностранных и местных инвестиций. Это не только внесет вклад в экономический рост страны, но и создаст фундамент для дальнейшего развития «зеленой экономики».
«Подписание соглашений по созданию зеленых энергетических коридоров «Каспийское море – Черное море – Европа» и «Центральная Азия – Азербайджан», а также начало работ в этом направлении еще больше укрепят роль нашей страны как стратегического энергетического узла, надежного экспортера энергии и площадки для «зеленых инвестиций»», – подчеркнул Джаббаров.