18 Նոյեմբերի 2025 - 09:01
COP29-ի գլխավոր բանակցող Յալչըն Ռաֆիևը COP30-ում հանդես է եկել՝ Ադրբեջանի ազգային հայտարարությամբ և ամփոփել է COP29-ում ձեռք բերված պատմական արդյունքները։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Х սոցիալական ցանցում COP29-ի պաշտոնական էջում։
Ռաֆիևը վերահաստատել է Ադրբեջանի հանձնառությունը բազմակողմ համագործակցությանը և հայտարարել, որ COP29-ում իր նախագահությունը հաջողությամբ ավարտելուց հետո, երկիրը կշարունակի սերտորեն համագործակցել բոլոր երկրների հետ՝ կլիմայական նախաձեռնություններն իրականացնելու համար։
Նա նաև պատմել է Ադրբեջանի կլիմայական հավակնոտ նախաձեռնությունների մասին։ Դրանց թվում է՝ երկրի ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումները (NDC), որը արագացնում է՝ արտանետումները 40%-ով կրճատելու իր պարտավորությունը 15 տարով՝ նպատակային ամսաթիվը 2050 թվականից տեղափոխելով 2035 թվական։ Դրանից բացի, սա նաև ներառում է Ադրբեջանի ներքին, տարածաշրջանային և գլոբալ ջանքերը՝ Կասպից ծովը պաշտպանելու համար։ Գլխավոր բանակցողը կրկին կոչ է արել միջազգային հանրությանը՝ միավորվել և աջակցել այս կենսականորեն կարևոր ռեսուրսի պաշտպանության ջանքերին», - ասվում է հրապարակման մեջ։

18 Ноября 2025 - 09:01
Главный переговорщик COP29 Ялчин Рафиев выступил с национальным заявлением Азербайджана на СОР30 и подвел итоги исторических результатов, достигнутых на COP29.
Как передает Report, об этом говорится на официальной странице СОР29 в соцсети Х.
Рафиев подтвердил приверженность Азербайджана многостороннему сотрудничеству и заявил, что и после успешного завершения председательства на COP29, страна продолжит тесно взаимодействовать со всеми странами для реализации климатических инициатив.
«Он также рассказал об амбициозных климатических инициативах Азербайджана. В их числе новая NDC страны, которая ускоряет обязательства по сокращению выбросов на 40% на 15 лет - с 2050 итоговая дата опускается до 2035 года. Кроме того, это включает внутренние, региональные и глобальные усилия Азербайджана по охране Каспийского моря. Главный переговорщик вновь призвал международное сообщество объединиться и поддержать усилия по защите этого жизненно важного ресурса», - говорится в публикации.