18 Նոյեմբերի 2025 - 12:50
Այցով Իտալիայում գտնվող, Ազգային պաշտպանության համալսարանի ռեկտոր, գեներալ-մայոր Գյունդուզ Աբդուլովի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Առաջադեմ ուսումնասիրությունների կենտրոն։
Ինչպես Report-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, Ազգային պաշտպանության համալսարանի Առաջադեմ ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, գեներալ-գնդապետ Ստեֆանո Մաննինոն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև ռազմական կրթության ոլորտում առկա համագործակցությունը հիմնված է՝ հուսալի գործընկերության և փոխադարձ վստահության վրա։
Գեներալ-մայոր Գյունդուզ Աբդուլովը նշել է, որ անցկացվող հանդիպումներն ու քննարկումները նոր հնարավորություններ կստեղծեն՝ ռազմական կրթության ոլորտում հետագա երկկողմ համագործակցության համար, կնպաստեն փորձի փոխանակմանը և կընդլայնեն համագործակցությունը Ադրբեջանի և Իտալիայի պաշտպանության նախարարությունների միջև։
Այնուհետև հյուրերին ցուցադրվել է՝ Առաջադեմ ուսումնասիրությունների կենտրոնի պատմության, դրա ուսումնական մոդելի, հաստատության ռազմավարական նպատակների և հիմնական գործունեության մասին շնորհանդես։ Ադրբեջանական պատվիրակության անդամները մանրամասն պատասխաններ են ստացել իրենց հարցերին։

18 Ноября 2025 - 10:13
Делегация во главе с ректором Национального университета обороны генерал-майором Гюндюзом Абдуловым, находящаяся с визитом в Италии, посетила Центр высших исследований.
Как сообщили Report в Министерстве обороны, директор Центра высших исследований Национального университета обороны Италии генерал-полковник Стефано Маннино подчеркнул, что сложившееся сотрудничество между двумя странами в сфере военного образования основано на надежном партнерстве и взаимном доверии.
Генерал-майор Гюндюз Абдулов отметил, что проводимые встречи и обсуждения создадут новые возможности для дальнейшего двустороннего сотрудничества в сфере военного образования, будут способствовать обмену опытом и расширению взаимодействия оборонных ведомств Азербайджана и Италии.
Затем гостям была показана презентация об истории создания Центра высших исследований, модели обучения, а также о стратегических целях и основных направлениях деятельности учреждения. Были даны подробные ответы на вопросы, интересующие членов азербайджанской делегации.