• Ի.Ալիև. Զանգեզուրի միջանցքի շինարարությունը մոտենում է ավարտին
Ես վստահ եմ, որ այս օգոստոսին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ Ադրբեջանի մայրցամաքը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապելու վերաբերյալ, կնպաստեն միջազգային փոխադրումների տարանցիկ հնարավորությունների ընդլայնմանը: Ադրբեջանում Զանգեզուրի միջանցքի շինարարությունը մոտենում է ավարտին։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Տաշքենդում Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների 7-րդ խորհրդակցական հանդիպմանը իր ելույթում։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ նախնական փուլում 15 միլիոն տոննա թողունակությամբ երկաթուղին կդառնա Միջին միջանցքի կարևոր զարկերակը։

17 Ноября 2025 - 09:06
Убежден, что достигнутые в августе этого года в Вашингтоне договоренности по соединению основной части Азербайджана с его Нахчыванской Автономной Республикой будут содействовать расширению транзитных возможностей для международных перевозок. Строительство Зангезурского коридора на территории Азербайджана близится к завершению.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев, выступая на 7-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Ташкенте.
Глава государства отметил, что железная дорога с пропускной способностью 15 миллионов тонн на начальном этапе станет важной артерией Среднего коридора.