19 Նոյեմբերի 2025 - 12:29
Report-ի փոխանցմամբ, այսօրվա խորհրդարանի լիագումար նիստի օրակարգում ներառվել են՝ ութ համապատասխան օրինագծեր և որոշումների նախագծեր։
Խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան նշել է նախագահ Իլհամ Ալիևի դերը՝ Ադրբեջանի տնտեսական անկախության և Հարավային Կովկասում առաջատար պետության դիրքի ամրապնդման գործում։
Նա ընդգծել է, որ 2026 թվականի պետական բյուջեն կնպաստի՝ երկրի տնտեսական հնարավորությունների հետագա ընդլայնմանը և «Մեծ վերադարձ» պետական ծրագրի իրագործմանը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական դիվերսիֆիկացիան հաջողությամբ շարունակվում է, և Ղարաբաղում ու Արևելյան Զանգեզուրում ձևավորվում է նորարարական տնտեսական մոդել։
Գաֆարովան նշել է, որ աճող համաշխարհային մարտահրավերների պայմաններում՝ Ադրբեջանն ապահովել է եկամուտների աճ, ամրապնդել ֆինանսական պահուստները և զարգացրել ոչ նավթային հատվածը։

19 Ноября 2025 - 11:46
Как сообщает Report, в повестку дня сегодняшнего пленарного заседания парламента включены 8 соответствующих законопроектов и проектов решений.
Председатель парламента Сахиба Гафарова отметила роль президента Ильхама Алиева в укреплении экономической независимости Азербайджана и его позиции как ведущего государства Южного Кавказа.
Она подчеркнула, что государственный бюджет [на 2026 год] будет способствовать дальнейшему расширению экономических возможностей страны и реализации государственной программы «Великое возвращение».
По ее словам, диверсификация экономики успешно продолжается, а в Карабахе и Восточном Зангезуре формируется новая инновационная экономическая модель.
Гафарова отметила, что в условиях усиления глобальных вызовов Азербайджан обеспечил рост доходов, укрепление финансовых резервов и развитие ненефтяного сектора.