• Ի.Ալիև. Ադրբեջանը և Կենտրոնական Ասիան կազմում են մեկ աշխարհաքաղաքական տարածաշրջան
Չնայած Ադրբեջանը գտնվում է Հարավային Կովկասում, այսօր, ակտիվ փոխգործակցության շնորհիվ, Կենտրոնական Ասիան և Ադրբեջանն արդեն հանդիսանում են մեկ աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական տարածաշրջան, որի նշանակությունը աշխարհում կայուն աճում է։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Տաշքենդում Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների 7-րդ խորհրդակցական հանդիպմանը իր ելույթում:
«Մենք հաջողությամբ համագործակցում ենք տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, աջակցում ենք միմյանց նախաձեռնություններին և մշակում ենք ընդհանուր մոտեցումներ գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար», - ընդգծել է պետության ղեկավարը։

17 Ноября 2025 - 09:15
Хотя Азербайджан и расположен на Южном Кавказе, сегодня благодаря активному взаимодействию Центральная Азия и Азербайджан являются уже единым геополитическим и геоэкономическим регионом, значение которого в мире неуклонно растет.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев, выступая на 7-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Ташкенте.
«Мы успешно взаимодействуем в рамках различных международных организаций, поддерживаем инициативы друг друга и вырабатываем общие подходы к решению вопросов глобального и регионального характера», - подчеркнул глава государства.