18 Նոյեմբերի 2025 - 14:48
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համաձայնագրերի ստորագրումը նոր հիմք է ստեղծում՝ Հարավային Կովկասում կայունության, խաղաղության, անվտանգության և համագործակցության համար։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը՝ Ադրբեջան-ԱՄՆ ուղեղային կենտրոնների առաջին ֆորումում իր ելույթում։ Նա ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակը հնարավորություն է տալիս ստեղծել՝ խաղաղության, տնտեսական համագործակցության և անվտանգության միասնական հարթակ։
Շաֆիևի խոսքով՝ Ադրբեջանի և ԱՄՆ փորձագիտական համայնքների միջև ներկայիս հանդիպումը՝ առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է, որը կարևոր հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու տարածաշրջանային առանցքային հարցերը։
Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի նախագահը ընդգծել է՝ վստահության վերականգնման և տարածաշրջանի հասարակությունների միջև հաղորդակցության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Նա հույս է հայտնել, որ փորձագիտական երկխոսությունը կօգնի հիմք ստեղծել կայուն խաղաղության համար։
Նա նաև նշել է, որ ադրբեջանական ուղեղային համայնքին օգտակար կլինի ուղեղային կենտրոնների աշխատանքի ամերիկյան փորձը և ամերիկացի փորձագետներին հրավիրել է՝ փոխանակվելու առաջարկություններով և համատեղ հետազոտություններ անցկացնելու։

• Шафиев пригласил экспертов США к партнерству с Азербайджаном в сфере работы мозговых центров
Подписание договоренностей между Азербайджаном и Арменией 8 августа в Вашингтоне создает новую основу для стабильности, мира, безопасности и сотрудничества на Южном Кавказе.
Как сообщает Trend, об этом заявил председатель Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев, выступая на первом Форуме мозговых центров Азербайджана и США.Он подчеркнул, что сформировавшаяся ситуация предоставляет шанс для создания объединенной платформы мира, экономического сотрудничества и безопасности.
По словам Ф. Шафиева, нынешняя встреча стала первой подобной инициативой между экспертным сообществом Азербайджана и США, предоставив важную возможность обсудить ключевые региональные вопросы.
Председатель ЦАМО подчеркнул необходимость восстановления доверия и налаживания общения между обществами в регионе. Он выразил надежду, что экспертный диалог поможет сформировать почву для устойчивого мира.
Он также отметил, что аналитическому сообществу Азербайджана будет полезен американский опыт работы мозговых центров, и пригласил экспертов США к обмену рекомендациями и совместным исследованиям.