• Ջոն Հերբստ. Վաշինգտոնը աշխատում է ամրապնդել հարաբերությունները և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի հետ
ԱՄՆ-ի՝ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը նպաստում է տարածաշրջանային համագործակցությանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն Ջոն Հերբստը՝ Ադրբեջան-ԱՄՆ առաջին ուղեղային կենտրոնների ֆորումում։
Նա նշել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հայտարարությունը պայմաններ է ստեղծում՝ փոխադարձ զիջումների ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Երևանի շահերի առաջխաղացման համար։
«Այսօր Թրամփի վարչակազմը լրջորեն կենտրոնացած է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի վրա։ Վաշինգտոնը աշխատում է ամրապնդել հարաբերությունները և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի հետ։ Սա խթանում է տարածաշրջանային կապերը, տնտեսական համագործակցությունը և անվտանգության ոլորտում ներգրավվածությունը», - նշել է Հերբստը։
Նա նաև ընդգծել է՝ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը ամբողջ տարածաշրջանի կայունության համար։

18 Ноября 2025 - 11:08
Укрепление отношений США с Азербайджаном и Арменией способствует развитию регионального взаимодействия.
Как передает Report, об этом заявил старший директор Евразийского центра Атлантического совета Джон Хербст первом Форуме мозговых центров Азербайджана и США.
По его словам, Совместное заявление, подписанное 8 августа в Вашингтоне, создает условия для взаимных уступок и продвижения интересов как Баку, так и Еревана.
«Сегодня администрация Трампа серьезно сосредоточена на Южном Кавказе и Центральной Азии. В Вашингтоне работают над укреплением отношений как с Азербайджаном, так и с Арменией. Это способствует развитию региональных связей, экономического сотрудничества и взаимодействия в сфере безопасности», — отметил Хербст.
Он также подчеркнул важность нормализации отношений между Турцией и Арменией для стабильности всего региона.