18 Նոյեմբերի 2025 - 16:25
Սամեդ Հասանովը նշանակվել է Ադրբեջանի առևտրային ներկայացուցիչ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում (Ղազախստան, Ղրղզստան, Ուզբեկստան, Տաջիկստան և Թուրքմենստան), որի գրասենյակը գտնվում է Ուզբեկստանի Հանրապետությունում։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Նշվում է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում Ադրբեջանի առևտրային ներկայացուցիչը կարևոր դեր է խաղում Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի պետությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, «Made in Azerbaijan» ապրանքանիշի խթանման և Ադրբեջանի ներդրումային միջավայրի, ինչպես նաև երկրի ոչ նավթային արտահանման աճի գործում։
2015 թվականից ի վեր Սամեդ Հասանովը տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Ադրբեջանի արտահանման և ներդրումների խթանման հիմնադրամում (AZPROMO), իսկ 2023 թվականի օգոստոսից ղեկավարել է AZPROMO-ի ներդրումների խթանման բաժինը:

• Самед Гасанов назначен торговым представителем Азербайджана по странам Центральной Азии
Самед Гасанов назначен торговым представителем Азербайджана по странам Центральной Азии (Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан) с базированием в Республике Узбекистан.
Об этом сообщили Report в Министерстве экономики Азербайджана.
Отмечается, что торговый представитель Азербайджана в странах Центральной Азии играет важнейшую роль в развитии торгово-экономического сотрудничества между Азербайджаном и государствами Центральной Азии, продвижении бренда Made in Azerbaijan и инвестиционного климата Азербайджана, а также в увеличении ненефтяного экспорта страны.
Самед Гасанов с 2015 года работал на различных должностях в Фонде поощрения экспорта и инвестиций Азербайджана (AZPROMO), а с августа 2023 года занимал должность директора Департамента поощрения инвестиций AZPROMO.