• Հաջիևը՝ «Ադրբեջան + Կենտրոնական Ասիա» հարթակի շրջանակներում Զանգեզուրի միջանցքի դերի մասին
Զանգեզուրի միջանցքը մեծ հեռանկարներ և հնարավորություններ է բացում՝ այսօր ընդունված «Ադրբեջան + Կենտրոնական Ասիա» հարթակի շրջանակներում տնտեսական, առևտրային, և տրանսպորտային ու լոգիստիկ համագործակցության համար։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Հաջիևը նաև խորը երախտագիտություն է հայտնել եղբայրական Ուզբեկստանին՝ Կենտրոնական Ասիայի խորհրդատվական հանդիպումներին Ադրբեջանի անդամակցությունը որպես լիիրավ մասնակից աջակցելու որոշման համար։
«Ադրբեջանը շատ է սիրում Ուզբեկստանը։ Մենք հպարտանում ենք մեր ընդհանուր մշակույթով և արժեքներով։ Մենք վստահ ենք, որ Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի միջև բարեկամությունն ու եղբայրությունը միայն կամրապնդվեն։ Մեր երկրների ղեկավարները այս  հարցում հիանալի օրինակ են հանդիսանում մեզ համար», - ընդգծել է նա։
Բացի այդ, ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, ԽՀ Հաջիևը սոցիալական ցանցերում կիսվել է՝ Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների խորհրդակցական հանդիպմանը Ադրբեջանին որպես լիիրավ մասնակից ընդունելու մասին փաստաթուղթով։

17 Ноября 2025 - 09:32
Зангезурский коридор открывает большие перспективы и возможности для экономического, торгового и транспортно-логистического сотрудничества в рамках принятой сегодня платформы «Азербайджан + Центральная Азия».
Как передает Report, об этом заявил журналистам помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
Гаджиев также выразил глубокую благодарность братскому Узбекистану за решение поддержать членство Азербайджана в формате консультативных встреч стран Центральной Азии в качестве полноправного участника.
«В Азербайджане очень любят Узбекистан. Мы гордимся нашей общей культурой и ценностями. Уверены, что дружба и братство между Азербайджаном и Узбекистаном будут только укрепляться. Лидеры наших стран являются прекрасным примером для нас в данном вопросе», - подчеркнул он.