17 Նոյեմբերի 2025 - 17:57
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը Х սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել երկրում ականների սպառնալիքի վերաբերյալ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ գրառման մեջ ասվում է.
«Ականները շարունակում են կյանքեր խլել Ադրբեջանում։
Այսօր Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության (ANAMA) աշխատակիցը ծանր վիրավորվել է Հայաստանի հետ սահմանին ականի պայթյունի հետևանքով։
2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ավարտից ի վեր ականների պայթյունի զոհ է դարձել 412 մարդ։
Այս մարդասիրական ողբերգությունը ազդում է քաղաքացիական բնակչության վրա, խոչընդոտում է վերականգնմանը և անվտանգ վերադարձին։ Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտում է։
Սա նաև ընդգծում է համապարփակ ականազերծման գործողությունների միջազգային աջակցությունը արագացնելու հրատապ անհրաժեշտությունը»։

• МИД: Наземные мины продолжают уносить жизни в Азербайджане
Министерство иностранных дел Азербайджана в социальной сети Х поделилось публикацией в связи с минной угрозой в стране.
«Наземные мины продолжают уносить жизни в Азербайджане.
Сегодня сотрудник Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) получил серьёзные травмы в результате взрыва мины на границе с Арменией.
Только с момента окончания 44-дневной войны 2020 года 412 человек стали жертвами взрывов наземных мин.
Эта гуманитарная трагедия, которая затрагивает гражданское население, препятствует восстановлению и мешает безопасному возвращению. Это является серьёзным нарушением международного гуманитарного права.
Это также подчёркивает настоятельную необходимость ускорения международной поддержки комплексных операций по разминированию».