19 Նոյեմբերի 2025 - 09:43
Ադրբեջանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի միջև 2025 թվականի անհատական գործընկերային համագործակցության ծրագրի համաձայն՝ շտաբ բնակարանը Բրանսումում գտնվող ՆԱՏՕ-ի միացյալ ուժերի հրամանատարության շարժական ուսումնական խմբի կողմից՝ «Փորձի ուսումնասիրում» թեմայով դասընթաց է անցկացվում ։
Դասընթացի բացմանը ելույթ ունեցող, Պաշտպանության նախարարության գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ազեր Ալիևը ողջունել է հյուրերին և մասնակիցներին, պատմել է՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ռազմական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված նման միջոցառումների նշանակության մասին և հատուկ ընդգծել, որ ադրբեջանցի զիծառայողները՝ վերջին տարիներին ձեռք բերված փորձը հաջողությամբ կիրառում են իրենց մասնագիտական գործունեության մեջ։
Այնուհետև հրահանգիչները ունկնդիրներին ընդհանուր տեղեկություններ են տրամադրել ՆԱՏՕ-ի մասին: Ներկայացվել են նաև ճեպազրույցներ՝ ՆԱՏՕ-ի հաստիքային կառուցվածքի հետ կապված տարբեր ուղղությունների, ինչպես նաև անցկացվող վարժանքների և գործողությունների ընթացքում ձեռք բերված փորձի վերաբերյալ։

• Для азербайджанских военнослужащих проводится курс НАТО
В соответствии с «Программой сотрудничества по индивидуальному партнёрству» между Министерством обороны Азербайджанской Республики и НАТО на 2025 год, Мобильной тренинговой группой Командования объединенных сил НАТО со штаб-квартирой в Брунсуме проводится курс на тему «Изучение опыта».
Выступивший на открытии курса начальник Главного оперативного управления Министерства обороны генерал-лейтенант Азер Алиев поприветствовал гостей и участников, рассказал о значимости подобных мероприятий, направленных на расширение военного сотрудничества между Азербайджаном и НАТО, и особо отметил, что азербайджанские военнослужащие успешно применяют в своей служебной деятельности опыт, обретенный за последние годы.
Затем инструкторы предоставили слушателям общую информацию о НАТО. Также были представлены брифинги по различным направлениям, связанным со штатной структурой НАТО, а также опытом, полученным в ходе проводимых учений и операций.