16 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:48
«Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում Ադրբեջանի պետական բնակարանաշինության զարգացման գործակալությունը (MIDA) հաջողությամբ ավարտել է երեք նախագիծ՝ Ֆիզուլիի և Ջաբրայիլի շրջաններում, ինչպես նաև Խոջալու քաղաքում։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է MIDA-ի աշխատակազմի ղեկավար Ֆարման Գուրբանլին Ադրբեջանի 3-րդ ազգային քաղաքային զարգացման ֆորումի (NUFA3) երկրորդ օրը։
«Ընդհանուր առմամբ, ազատագրված տարածքներում գործակալության կողմից կառուցված բնակարաններում վերաբնակեցվել է ավելի քան 1700 ընտանիք», - նշել է Գուրբանլին։
Նա ընդգծել է, որ MIDA-ն հատուկ շեշտադրում է կատարում սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման վրա՝ մատչելի բնակարանային նախագծերի շրջանակներում։
«Մինչ օրս սկսվել է 22 սոցիալական ենթակառուցվածքների օբյեկտների շինարարությունը, որոնցից 16-ն արդեն ավարտվել է։ Դրանց թվում են հինգ դպրոց, ինը մանկապարտեզ, բժշկական կենտրոն և քաղաքային հիվանդանոց։ Շինարարության ավարտից և անվտանգ պայմանների ապահովումից հետո օբյեկտները կսկսեն գործել համապատասխան մասնագետների ներգրավմամբ», - հավելել է գործակալության ղեկավարը։

• MIDA о развитии жилищного строительства в Физули, Джебраиле и Ходжалы
В рамках программы «Великое возвращение» Государственное агентство по развитию жилищного строительства Азербайджана (MIDA) успешно завершило три проекта: в районах Физули и Джебраил, а также в городе Ходжалы.
Как сообщает Report, об этом заявил глава аппарата MIDA Фарман Гурбанлы во второй день работы III Национального градостроительного форума Азербайджана (NUFA3).
«В целом более 1700 семей были переселены в квартиры, построенные Агентством на освобожденных территориях», — отметил Ф. Гурбанлы.
Он подчеркнул, что MIDA уделяет особое внимание развитию социальной инфраструктуры в рамках проектов доступного жилья.
«На сегодняшний день начато строительство 22 объектов социальной инфраструктуры, из которых 16 уже завершены. Среди них 5 школ, 9 детских садов, медицинский центр и муниципальная больница. После завершения строительства и обеспечения безопасных условий объекты начинают функционировать с привлечением соответствующих специалистов», — добавил глава Агентства.