• Ջեյհուն Բայրամովը շնորհավորել է Ռամիլ Հասանին
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Թյուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի (ԹՈՒՐՔԽՎ) նոր գլխավոր քարտուղար Ռամիլ Հասանին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Ջեյհուն Բայրամովը շնորհավորել է Ռամիլ Հասանին նման հեղինակավոր կառույցում պաշտոնի նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ իր աշխատանքում։ Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ԹՈՒՐՔԽՎ-ի շրջանակներում համագործակցության վերաբերյալ, քննարկել են վեհաժողովի ներկա և ապագա գործունեությունը, ինչպես նաև անդամ երկրների միջև միջխորհրդարանական փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը կարևոր հարթակ է թյուրքական պետությունների միջև խորհրդարանական մակարդակով եղբայրական և բարեկամական կապերի զարգացման համար՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության կարևորությունը երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման գործում։

• Джейхун Байрамов поздравил Рамиля Гасана
15 октября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял нового генерального секретаря Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТЮРКПА) Рамиля Гасана.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Джейхун Байрамов поздравил Рамиля Гасана с назначением на должность такой авторитетной структуры и пожелал ему успехов в деятельности. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в рамках ТЮРКПА, обсуждены текущая и будущая деятельность ассамблеи, перспективы расширения межпарламентского взаимодействия между странами-участницами.
Джейхун Байрамов отметил, что ТЮРКПА является важной платформой для развития братских и дружественных связей между тюркскими государствами на парламентском уровне, подчеркнул значение парламентской дипломатии в расширении сотрудничества между странами в политической, экономической, социальной, культурной, гуманитарной и других сферах.
Было подчеркнуто, что расширение контактов между тюркскими государствами также способствует взаимовыгодному сотрудничеству в рамках региональных и международных организаций.