• Ալիևը՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում լայնածավալ շինարարական աշխատանքների մասին
15 0Հոկտեմբերի 2025 - 15:32
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել՝ Խանքենդիում անցկացվող Քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումի մասնակիցներին։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի հետ համատեղ քաղաքաշինության ազգային ֆորումների անցկացումը՝ Ադրբեջանի միջազգային գործընկերների հետ հաջող համագործակցության հերթական հստակ դրսևորումն է։ Նախագահը ընդգծել է, որ այս ֆորումին 60-ից ավելի երկրներից ավելի քան 200 պատվիրակների մասնակցությունը վկայում է՝ մեր երկրի նկատմամբ վստահության և բարեկամական վերաբերմունքի, ինչպես նաև քաղաքաշինության ոլորտում նպատակներին հասնելու միասնության մասին։
Իր ուղերձում Իլհամ Ալիևը պատել է՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում իրականացվող լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքների մասին։ Պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ տարածաշրջանի ընդհանուր պլանն արդեն ավարտվել է։ Այս պլանի հիման վրա, որը ընդգրկում է 13,600 քառակուսի կիլոմետր տարածք, վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում՝ ավելի քան 1,1 միլիոն մարդու իրենց հայրենի քաղաքներ և գյուղեր վերադառնալու համար։ Նախագահը ընդգծել է, որ մինչ օրս հաստատվել են ութ քաղաքների և 90 գյուղերի գլխավոր հատակագծերը, որոնց բնակչությունը գերազանցում է 300,000-ը, և մարդիկ արդեն վերադարձել են օկուպացիայից ազատագրված վեց քաղաքներ, երկու ավաններ և 20 գյուղեր։

15 Октября 2025 - 13:02
Президент Азербайджана Ильхам Алиев адресовал обращение участникам III Национального форума по градостроительству, проходящего в городе Ханкенди.
Ильхам Алиев отметил, что проведение национальных форумов по градостроительству при сотрудничестве с Программой ООН по населенным пунктам является очередным ярким проявлением успешного взаимодействия Азербайджана с международными партнерами. Президент подчеркнул, что участие в нынешнем форуме более 200 делегатов из более 60 стран говорит о доверии и дружественном отношении к нашей стране, а также о единстве в деле достижения целей в области градостроительства.
В обращении Ильхам Алиев рассказал о масштабных работах по восстановлению и строительству в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах. Глава государства сообщил, что общий план региона уже завершен. На основе этого плана, охватывающего площадь в 13,6 тыс. квадратных километров, ведутся восстановительные работы для возвращения более 1,1 млн. человек в их родные города и села. Президент подчеркнул, что на сегодня утверждены генеральные планы 8 городов и 90 сел с населением свыше 300 тыс. человек, люди уже вернулись в освобожденные от оккупации 6 городов, 2 поселка и 20 сел.