• Մասիմ Մամեդովը՝ Լաչինի վերականգնման մասին
Լաչինի շրջանի վերականգնման առաջին փուլը հաջողվեց ավարտել երեք տարիների ընթացքում՝ այն վերածելով միջազգային համագործակցության և մշակութային երկխոսության կենտրոնի։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Լաչինում նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Մասիմ Մամեդովը Բաքվում Baku Build – 2025 հոբելյանական 30-րդ ցուցահանդեսում և Rebuild Karabakh – 2025 5-րդ ցուցահանդեսում։
Նրա խոսքով, այս ընթացքում կառուցվել են երեք նոր բնակավայրեր և երեք գյուղեր, ստեղծվել է ավելի քան 30 նոր ձեռնարկություն, շահագործման են հանձնվել միջազգային օդանավակայան և հյուրանոցային համալիր. «Անշուշտ, սա գլոբալ նախագծերի միայն մի փոքր մասն է»։
Նա նաև նշել է, որ քայլեր են ձեռնարկվում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ. «Սա ներառում է հյուրանոցի և ժամանակակից ճոպանուղու կառուցում։ Այս ամենը կբարձրացնի տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժը և դրա գրավչությունը»։

• Масим Мамедов о восстановлении Лачина
Первый этап восстановления Лачинского района удалось завершить в течение последних трех лет, что превратило его в центр международного сотрудничества и культурного диалога.
Как передает Report, об этом заявил спецпредставитель президента в Лачине Масим Мамедов на 30-й юбилейной выставке Baku Build – 2025 и 5-й выставке Rebuild Karabakh – 2025 в Баку.
По его словам, за этот период построены 3 новых населенных пункта и 3 села, более 30 новых предприятий, введены в эксплуатацию международный аэропорт и гостиничный комплекс: «Безусловно, это лишь малая часть глобальных проектов».
Помимо этого, он отметил, что предпринимаются шаги по формированию туристической инфраструктуры: «Это включает строительство гостиницы, а также современной канатной дороги. Всё это в будущем сможет повысить туристический потенциал региона и его привлекательность».
Мамедов также подчеркнул, что Лачин уже превратился в центр международного сотрудничества и культурного диалога. Он получил статус Культурной столицы СНГ в 2025 году и успешно реализует эту миссию. В конце ноября же ожидает большой гала-концерт, посвященный церемонии закрытия этого мероприятия.