15 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:41
Գոյություն ունեցող գազային ենթակառուցվածքները թույլ չեն տա բավարար գազ մատակարարել Հունգարիային: Եթե Ռուսաստանից գազի մատակարարումը դադարեցվի, երկրում գները կտրուկ կբարձրանան։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և տնտեսական հարաբերությունների նախարար Պետեր Սիյարտոն «Ռուսական էներգետիկ շաբաթում» ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Ներկայումս, մեր էներգետիկ հաշվեկշռի շնորհիվ, մենք անվտանգության մեջ ենք։ Ինչ վերաբերում է գազին, մենք երկարաժամկետ պայմանագիր ունենք «Գազպրոմի» հետ։ Բայց մենք, անշուշտ, գազ ենք գնում նաև այլ աղբյուրներից։ Մենք գնում ենք թուրքական գազ։ Մենք գազ ենք գնում Ադրբեջանից։ Մենք գազ ենք գնում Խորվաթիայում գտնվող հեղուկացված բնական գազի տերմինալի միջոցով, ինչպես նաև պլանավորում ենք գազ գնել Engie-ից և Shell-ից՝ հիմնվելով հենց նոր ստորագրած երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա։ Բայց ֆիզիկական տեսանկյունից, եթե մենք կտրվենք ռուսական գազի աղբյուրից, մնացած ենթակառուցվածքները չեն կարողանա մատակարարել երկիրը», - ասել է նա։
Սիյարտոյի խոսքով՝ Ռուսաստանը միշտ հարգել և հուսալիորեն մատակարարել է էներգետիկ ռեսուրսներ Հունգարիայի հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակներում։ Եթե Հունգարիան ստիպված լինի փոխել իր էներգամատակարարման կառուցվածքը, երկրում գազի գները, որոնք ներկայումս ամենացածրն են Եվրոպայում, կտրուկ կբարձրանան, հայտարարել է նա։

• Сийярто: Мы покупаем газ из Азербайджана
Текущая газовая инфраструктура не позволит снабжать Венгрию газом в достаточном объеме, если поставки газа из РФ прекратятся, цены в стране взлетят вверх.
Как передает ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто в ходе выступления на Российской энергетической неделе (РЭН).
«В настоящее время, благодаря нашему балансу энергоресурсов, мы в безопасности. Что касается газа, то у нас есть долгосрочный контракт с «Газпромом». Но мы определенно покупаем газ и из других источников. Мы покупаем турецкий газ. Мы покупаем газ из Азербайджана. Мы покупаем газ через СПГ-терминал в Хорватии, а также собираемся закупать газ у Engie и Shell, основываясь на долгосрочных контрактах, которые мы только что подписали. Но с физической точки зрения, если мы будем отрезаны от российского источника газа, оставшаяся инфраструктура не сможет снабжать страну», — сказал он.
По словам Сийярто, Россия всегда уважала и надежно поставляла энергоресурсы по контрактам с Венгрией. Если же Венгрию принудят изменить структуру своих поставок энергоресурсов, то цены на газ в стране, которые сейчас являются самыми низкими в Европе, взлетят вверх, заявил он.
«В настоящее время в Венгрию ведут два нефтепровода. Брюссель хочет, чтобы мы закрыли один из них в рамках фундаментальной диверсификации. Но как может привести закрытие одного из двух нефтепроводов к диверсификации страны? Как вы можете считать, что один трубопровод безопаснее, чем два? Это безумие, это скандал, знаете ли, и это полное отсутствие логики», — добавил Сийярто.