• Դեսպան. Էր-Ռիադի գլխավոր նպատակը՝ Բաքվի հետ առևտրի ոլորտում համագործակցության ամրապնդումն է
Ադրբեջանը և Սաուդյան Արաբիան՝ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը կանցկացնեն Բաքվում՝ այս դեկտեմբերին։
Այս մասին Report-ին հայտնել է՝ Ադրբեջանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան Իսամ բեն Սալեհ ալ-Ջութեյլին։
«Քաղաքական խորհրդակցությունները անցկացվում են ամեն տարի։ Վերջինը տեղի է ունեցել Էլ-Ռիադում (2024 թվականի դեկտեմբերին - խմբ.), իսկ հաջորդ հանդիպումը սպասվում է Բաքվում՝ այս տարվա դեկտեմբերին», - հայտարարել է դեսպանը։
Դիվանագետը գոհունակությամբ նշել է՝ նախարարական և ավելի բարձր մակարդակներում կանոնավոր փոխադարձ այցելությունների կազմակերպումը։
«Երկու երկրների միջև փոխադարձ այցելությունների հարցում կա շատ սերտ համակարգում, ինչը երկու եղբայրական պետությունների միջև ամուր կապերի հստակ ապացույցն է», - ընդգծել է նա։
Դեսպանը նաև բարձր է գնահատել ադրբեջանա-սաուդյան համատեղ գործարար խորհրդի աշխատանքը, որի համանախագահն է՝ Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման գործակալության (KOBİA) ղեկավար Օրխան Մամեդովը։

14 Октября 2025 - 15:06
Азербайджан и Саудовская Аравия проведут очередной раунд межмидовских политических консультаций в декабре текущего года в Баку.
Об этом Report сообщил посол Саудовской Аравии в Азербайджане Иссам бен Салех аль-Джутейли.
«Политические консультации проводятся ежегодно. Последние состоялись в Эр-Рияде (в декабре 2024 года — Ред.), а следующая встреча ожидается в декабре этого года в Баку», — заявил посол.
Дипломат с удовлетворением подчеркнул организацию регулярных взаимных визитов на министерском и более высоком уровнях.
«Между двумя странами есть очень тесная координация в вопросе взаимных визитов, что служит наглядным свидетельством прочности связей двух братских государств», — подчеркнул он.
Посол также высоко оценил работу Совместного азербайджано-саудовского делового совета, сопредседателем которого является глава Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов.
«Встречи делового совета проходят ежегодно, последняя состоялась в Азербайджане. Саудовская Аравия направила широкую делегацию, что меня лично радует. Главная цель — укрепление сотрудничества в сфере торговли», — заключил Иссам бен Салех аль-Джутейли.