• Ռոսբախը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին՝ Ադրբեջանի կողմից UN-Habitat-ին կատարված ֆինանսական ներդրումների համար
16 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:57
Հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի (UN-Habitat) գործադիր տնօրեն Անակլաուդիա Ռոսբախին։
Զրույցի ընթացքում նշվել է հյուրի մասնակցության նշանակությունը՝ Խանքենդիում Ադրբեջանի քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումում։ Անակլաուդիա Ռոսբախը հայտարարել է, որ ֆորումը կազմակերպված էր բարձր մակարդակով և ընդգծել է, որ միջոցառմանը կայացել են քաղաքաշինության հարցերի շուրջ շատ արդիական քննարկումներ։
Հանդիպմանը գոհունակությամբ նշվել է, որ UN-Habitat-ի հետ գործընկերության շրջանակներում՝ Ադրբեջանում արդեն անցկացվել են քաղաքաշինության մի քանի ազգային ֆորումներ։ Քննարկվել են Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում լայնածավալ վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ ազատագրված տարածքներում քաղաքների և գյուղերի կառուցման համար կիրառվում է քաղաքաշինության նոր, ժամանակակից մոդել։
Անակլաուդիա Ռոսբախը երախտագիտություն է հայտնել՝ Ադրբեջանի կողմից UN-Habitat կամավոր ֆինանսական ներդրումների և ծրագրին աջակցության համար: Նա նշել է՝ COP29 համաժողովի Բաքվում հաջողությամբ անցկացումը՝ գոհունակությամբ ընդգծելով, որ միջոցառումը հաջողությամբ ինտեգրեց կլիմայական օրակարգը քաղաքաշինության միջոցառումների հետ՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը հանդես է եկել մի շարք նախաձեռնություններով այս ուղղությամբ:

16 Октября 2025 - 13:15
16 октября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял исполнительного директора Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудию Россбах.
В ходе беседы была отмечена значимость участия гостьи в III Азербайджанском национальном форуме по градостроительству в Ханкенди. Анаклаудия Россбах заявила, что форум был организован на высоком уровне и подчеркнула, что на мероприятии состоялись весьма актуальные дискуссии по вопросам градостроительства.
На встрече с удовлетворением было отмечено, что в рамках партнерства Азербайджана с UN-Habitat в нашей стране уже проведено несколько национальных форумов по градостроительству. Были затронуты масштабные работы по восстановлению и реконструкции в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, подчеркнуто, что при строительстве городов и сел на освобожденных от оккупации территориях применяется новая современная модель градостроительства.
Анаклаудия Россбах выразила благодарность за добровольные финансовые взносы Азербайджана в UN-Habitat и за поддержку программы. Она отметила успешное проведение конференции COP29 в Баку, с удовлетворением подчеркнула, что на этом мероприятии удалось объединить климатическую повестку с мерами по урбанизации и добавила, что Азербайджан выступил с рядом инициатив в этом направлении.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам подготовки к 13-й сессии Всемирного форума городов — одного из самых престижных мероприятий ООН, который состоится в Азербайджане в 2026 году. Была выражена уверенность, что, как и другие важные международные мероприятия, этот форум так же пройдет на высоком уровне. В ходе беседы были обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Программой ООН по населенным пунктам.