• Պետական ​​կոմիտեի ղեկավար. Ադրբեջանը աշխարհի հետ հպարտությամբ կիսվում է՝ տարածքների վերականգնման իր մոդելով
15 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:03
Այսօր Ադրբեջանը աշխարհի հետ հպարտությամբ կիսվում է՝ հակամարտության ավարտից հետո տարածքների վերականգնան իր մոդելով։ Այս մոդելը հիմնված է կայունության, տարածքային վերաինտեգրման և մարդակենտրոն զարգացման սկզբունքների վրա։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, այս նասին հայտարաարել է Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ Խանքենդիում անցկացվող քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումում։
Անդրադառնալով Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացվող լայնածավալ վերակառուցման աշխատանքներին, Անար Գուլիևը նաև հիշատակել ՝է բնակեցված տարածքների զարգացման համար պատրաստված գլխավոր պլանները. «Այս փաստաթղթերը միայն տեխնիկական պլաններ չեն. դա այս տարածքների վերականգնման հիմնական ճանապարհային քարտեզն է։ Այս գործընթացը ցույց է տալիս Ադրբեջանի հավատարմությունը կայուն քաղաքաշինության սկզբունքներին»։

• Глава Госкомитета: Азербайджан с гордостью делится со всем миром своей моделью восстановления территорий
15 Октября 2025 - 13:10
Сегодня Азербайджан с гордостью делится со всем миром своей моделью восстановления территорий после завершившегося конфликта. Эта модель основана на принципах устойчивости, территориальной реинтеграции и человекоцентричного развития.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев на III Национальном форуме по градостроительству, проходящем в городе Ханкенди.
Анар Гулиев, затронув широкомасштабные работы по реконструкции в Карабахе и Восточном Зангезуре, также упомянул о подготовленных генеральных планах по развитию населенных пунктов: «Эти документы — не просто технические планы, это основная дорожная карта для восстановления данных территорий. Этот процесс доказывает приверженность Азербайджана принципам устойчивого градостроительства».