15 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:15
Oxu.Az-ի տվյալներով՝ Ռամիզ Մեհդիևին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի 278.1 (պետական իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ), 274 (պետական դավաճանություն) և 193-1.3.2 (հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի լվացում) հոդվածներով։
Սաբայիլի շրջանային դատարանը բավարարել է հատկապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռամիզ Մեհդիևի դեմ միջնորդությունը և նշանակել չորս ամսվա տնային կալանք։
Ռամիզ Մեհդիևը 1995-ից 2019 թվականներին զբաղեցրել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը։ 2019-ից 2022 թվականներին Մեհդիևը ղեկավարել է Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան։

• Рамиз Мехтиев обвиняется в особо тяжких преступлениях
Бывший руководитель Администрации президента Азербайджана Рамиз Мехтиев привлечен к уголовной ответственности.
Как сообщает Oxu.Az, Рамизу Мехтиеву предъявлены обвинения по статьям 278.1 (действия, направленные на захват государственной власти), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация имущества, приобретённого преступным путём) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Как сообщает Oxu.Az со ссылкой на Qafqazinfo, Сабаильский районный суд удовлетворил ходатайство в отношении Рамиза Мехтиева, привлеченного к уголовной ответственности за особо тяжкие преступления, избрав меру пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца.
Отметим, что Рамиз Мехтиев занимал пост главы Администрации президента Азербайджана с 1995 по 2019 год. С 2019 по 2022 год Мехтиев возглавлял Национальную академию наук Азербайджана.