15 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:22
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Խանքենդիում Քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումի (ԱՔԱՖ) ժամանակ ասել է՝ Շուշայի շրջանում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Այդըն Քերիմովը։
Նա նշել է, որ նախագծի շրջանակներում կառուցվել է յոթ թունել և ինը կամուրջ. «Այս ճանապարհը, որը եզակի է Ադրբեջանում, շուտով լիովին շահագործման կհանձնվի։ Որոշ տվյալներով, ճանապարհը վճարովի կլինի, բայց ես վստահ եմ, որ դա արժե։ Դա բարձր մակարդակի ենթակառուցվածք է»։
Քերիմովը հավելել է, որ Շուշա քաղաքի զարգացումը ընթանում է արագ տեմպերով. «Ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումը առանցքային դեր է խաղացել այս գործընթացի արագ առաջընթացն ապահովելու գործում»։

• Дорога Ахмедбейли-Физули-Шуша будет платной?
Как сообщает Report, об этом сказал специальный представитель президента Азербайджана в Шушинском районе Айдын Керимов на III Национальном градостроительном форуме (NUFA3) в Ханкенди.
По его словам, в рамках проекта построено 7 тоннелей и 9 мостов: «Эта дорога, не имеющая аналогов в Азербайджане, в скором времени будет полностью введена в эксплуатацию. По некоторым данным, дорога будет платной, но я уверен, что это стоит того. Это инфраструктура высокого уровня».
Керимов добавил, что развитие города Шуша идет быстрыми темпами: «Ключевую роль в обеспечении быстрого продвижения этого процесса сыграла реализация инфраструктурных проектов».