• Ալիևը և դե Յոնգը քննարկել են Ադրբեջանի և Նիդեռլանդների միջև համագործակցության հեռանկարները
Հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Ադրբեջանում Նիդեռլանդների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիան դե Յոնգի հավատարմագրերը։
Իլհամ Ալիևը նշել է երկու երկրների միջև համագործակցության լավ հեռանկարները։ Հիշելով Կոպենհագենում Նիդեռլանդների վարչապետ Դիկ Շոֆի հետ իր հանդիպումը՝ նախագահն ընդգծել է, որ այդ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գործընկերության տարբեր ասպեկտներ և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ամրապնդել համագործակցությունը բազմաթիվ ոլորտներում։
Դեսպանն Իլհամ Ալիևին է փոխանցել Նիդեռլանդների թագավոր Վիլեմ-Ալեքսանդրի ողջույնը։ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին և խնդրել, որ իր ողջույնը փոխանցի Նիդեռլանդների թագավորին և վարչապետին։
Մարիան դե Յոնգը նշել է, որ Նիդեռլանդները մտադիր է զարգացնել սերտ քաղաքական և տնտեսական համագործակցություն Ադրբեջանի հետ և վստահություն է հայտնել, որ այդ համագործակցությունը փոխշահավետ կլինի։

16 Октября 2025 - 12:41
16 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Нидерландов в нашей стране Марианн де Йонг.
Ильхам Алиев отметил хорошие перспективы для сотрудничества между нашими странами. Напомнив о своей встрече с премьер-министром Нидерландов Диком Схофом в Копенгагене, президент подчеркнул, что в ходе той встречи были обсуждены различные аспекты партнерства и достигнута договоренность об укреплении сотрудничества во многих сферах. Глава государства отметил, что в настоящее время нидерландские компании работают в различных сферах Азербайджана и выразил надежду на увеличение их числа в будущем.
Поблагодарив за прием, посол передала Ильхаму Алиеву приветствие короля Нидерландов Виллема-Александра. Ильхам Алиев поблагодарил и попросил передать его приветствия королю и премьер-министру Нидерландов.
Марианн де Йонг заявила, что Нидерланды намерены развивать с Азербайджаном тесное сотрудничество в политической и экономической сферах, и выразила уверенность, что это сотрудничество будет взаимовыгодным.