14 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:55
2023 թվականից մինչ օրս Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով համաշխարհային շուկաներ է տեղափոխվել 3.4 միլիոն տոննա ղազախական նավթ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շախբազովը՝ Բաքվում Ադրբեջան-Ղազախստան միջկառավարական հանձնաժողովի (ՄԿՀ) 21-րդ նիստի ժամանակ։
Շահբազովը նշել է, որ էներգետիկայի ոլորտում Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության (SOCAR) և «KazMunayGas»-ի միջև համագործակցությունը՝ ղազախական նավթի Ադրբեջանի տարածքով տարանցման հարցում հաջողությամբ զարգանում է։
«Պլանավորվում է՝ մինչև 2027 թվականը ծավալները տարեկան 7 միլիոն տոննայի հասցնելու համար՝ փոխշահավետ պայմաններով հետագա աճով», - ասել է նախարարը։

14 Октября 2025 - 12:15
С 2023 года по настоящее время через трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан на мировой рынок было транспортировано 3,4 млн тонн казахстанской нефти.
Как сообщает Report, об этом заявил министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов в ходе 21-го заседания азербайджано-казахстанской межправительственной комиссии (МПК) по экономическому сотрудничеству, проходящем в Баку.
П. Шахбазов отметил, что в сфере энергетики сотрудничество между Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR) и «КазМунайГаз» по транзиту казахстанской нефти через Азербайджан развивается успешно.
«Планируется возможное увеличение объемов до 7 млн тонн в год к 2027 году и дальнейший рост на взаимовыгодных условиях», — сказал министр.
Напомним, что открытие трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан состоялось 13 июля 2006 года. Его протяженность составляет 1 768 км: 443 км проходит по территории Азербайджана, 249 км — по территории Грузии и 1 076 км — по территории Турции.