15 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:30
Մինչ օրս մասնավոր ներդրողները ավելի քան 65 միլիոն մանաթ են ներդրել Ղարաբաղի տարածաշրջանում, որն ամբողջությամբ օգտագործվում է Խանքենդիում, Աղդերեում և Խոջալիում նոր աշխատատեղեր ստեղծելու համար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Խանքենդի քաղաքում և Աղդերեի ու Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Յուսուբովը՝ ելույթ ունենալով Ադրբեջանի Քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումի (ԱՔԱՖ) շրջանակներում՝ «Ղարաբաղի համար ներառական, կանաչ և կայուն ապագայի խթանում» պանելային քննարկման ժամանակ։
Յուսուբովը ընդգծել է, որ այս նախագծերի իրականացումն արդեն տալիս է շոշափելի արդյունքներ. «Արդյունքում, արդեն ստեղծվել է մոտ 3000 նոր աշխատատեղ, և կանխատեսվում է, որ այս թիվը առաջիկա ամիսներին կհասնի 7000-ի»։
Նա հավելել է, որ կառավարությունը լուրջ աշխատանք է անցկացնում տարածաշրջանում արդյունաբերական օբյեկտներ գործարկելու համար։

• Спецпредставитель президента о развитии промышленных объектов в Карабахе
На сегодняшний день частными инвесторами уже вложено более 65 млн манатов в Карабахский регион, и все эти средства направлены на создание новых рабочих мест в Ханкенди, Агдере и Ходжалы.
Как сообщает Report, об этом заявил об этом заявил специальный представитель президента Азербайджана в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов, выступая на панельной дискуссии «Содействие инклюзивному, экологичному и устойчивому будущему для Карабаха» в рамках III Национального градостроительного форума Азербайджана (NUFA3).
Э. Юсубов подчеркнул, что реализация этих проектов уже приносит ощутимые результаты: «В результате уже открыто около 3 тысяч новых рабочих мест, а в ближайшие месяцы ожидается, что эта цифра достигнет 7 тысяч».
По его словам, правительством проведена серьезная работа по запуску промышленных объектов в регионе.
«Уже состоялось открытие кирпичного и железобетонного заводов, а ввод в эксплуатацию десятков новых промышленных предприятий планируется в ближайшие дни», — отметил Э. Юсубов.