16 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:15
Euronews-ը ռեպորտաժ է պատրաստել Գաբալայում կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովի մասին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, «Տարածաշրջանային միասնությունից մինչև գլոբալ ազդեցություն. Ադրբեջանում որոշել են թյուրքական ժողովուրդների դերը» վերնագրով սյուժեում ընդգծվում է, որ ներքին քաղաքական և տնտեսական կայունությունը, նշանակալի աշխարհագրական դիրքը, բարենպաստ ժողովրդագրական պատկերը և երիտասարդ բնակչությունը, տրանսպորտային և լոգիստիկ լայն հնարավորությունները, բնական պաշարները, ինչպես նաև աճող ռազմական և ռազմատեխնիկական ներուժը Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունը դարձնում են կարևոր խաղացող համաշխարհային ասպարեզում։
«Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության առաջնորդների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովը համախմբեց Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի, ինչպես նաև դիտորդի կարգավիճակում՝ Թուրքմենստանի և Հունգարիայի առաջնորդներին: ԹՊԿ-ն վաղուց է դուրս եկել իր սկզբնական մանդատի սահմաններից՝ նպաստելով թյուրքալեզու ժողովուրդների միջև համագործակցությանը: Ժամանակի ընթացքում այն ընդլայնել է իր նպատակները՝ համագործակցության ոլորտները հասցնելով 40-ի՝ ենթակառուցվածքներից և առևտրից մինչև ջրային ռեսուրսների կառավարում և նույնիսկ տիեզերքի ուսումնասիրություն», - նշվում է սյուժեում:

16 Октября 2025 - 09:48
Телеканал Euronews подготовил репортаж в связи с 12-м Саммитом Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ), который прошел в Габале.
Как сообщает Armenia.Az, в материале под названием «От регионального единства к глобальному влиянию: в Азербайджане определили роль тюркских народов» подчеркивается, что внутренняя политическая и экономическая стабильность, значительное геостратегическое положение, благоприятная демография и молодое население, широкие возможности в транспорте и логистике, природные ресурсы, а также растущий потенциал в военной и военно-технических сферах - это делают Организацию тюркских государств важным игроком на мировой арене.
«На 12-м саммите Совета лидеров Организации тюркских государств собрались лидеры Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, а также в статусе страны-наблюдателя Туркменистан и Венгрия. ОТГ давно вышла за рамки своего первоначального мандата, содействуя сотрудничеству между тюркоязычными народами. Со временем она расширила задачи до 40 направлений взаимодействия — от инфраструктуры и торговли до водного хозяйства и даже освоения космоса», — говорится в сюжете.