16 0Հոկտեմբերի 2025 - 11:48
Կանխատեսումների համաձայն՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերակառուցման և վերականգնման ծախսերը («Մեծ վերադարձ I» ծրագրի շրջանակներում) 2026-2029 թվականներին կկազմեն 13.5 միլիարդ մանաթ, ընդ որում՝ դրանց տեսակարար կշիռը կապիտալ ծախսերում կկազմի 23.5%։
APA-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ֆինանսների նախարարության կողմից պատրաստված «2026-2029 թվականների միջնաժամկետ բյուջետային շրջանակում»։
Նշվում է, որ միջնաժամկետ հեռանկարում պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերի զգալի մասը կհատկացվի «Մեծ վերադարձ» ծրագրի իրականացմանը, ինչպես նաև երկրի պաշտպանունակության և անվտանգության ամրապնդմանը։

• На восстановление освобожденных территорий Азербайджана выделят 13,5 миллиарда манатов
Согласно прогнозам, расходы на реконструкцию и восстановление территорий, освобожденных от оккупации (в рамках проекта Плана «Большое возвращение – I»), в 2026–2029 годах составят 13,5 миллиарда манатов, причём их удельный вес в капитальных расходах составляет 23,5 %.
Как сообщает AПА, данная информация отражена в «Среднесрочной бюджетной рамке на 2026–2029 годы», подготовленной Министерством финансов.
Отмечается, что в среднесрочный период значительную часть капитальных расходов государственного бюджета составит реализация Программы «Большое возвращение», а также укрепление обороноспособности и безопасности страны.