15 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:11
Հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենի գլխավորած պատվիրակությանը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Զրույցի ընթացքում գոհունակությամբ նշվել են՝ Ադրբեջանի և Ֆինլանդիայի նախագահների հանդիպումները, ինչպես նաև Ֆինլանդիայի բարձր մակարդակի մասնակցությունը՝ Բաքվում կայացած COP29 միջոցառմանը։
Էլինա Վալտոնենը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին՝ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից ձեռք բերված հաջողությունների համար, նշել է դրանց նշանակությունը՝ տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ տարածքում խաղաղության ու կայունության վերականգնման համար։
Հյուրը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի դիմումի հիման վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը և դրան առնչվող կառույցները կլուծարվեն մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 1-ը։
Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնց ականատես է եղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ստեղծել են բարենպաստ պայմաններ խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար։
Նախագահը անդրադարձել է TRIPP նախագծի կարևորությանը տարածաշրջանային համագործակցության համար՝ նշելով, որ այն օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։

• Алиев и Валтонен обменялись мнениями о перспективах двусторонних отношений Азербайджана и Финляндии
15 Октября 2025 - 16:11
15 октября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Финляндии Элиной Валтонен.
Как сообщает Armenia.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы государства. Во время беседы с удовлетворением были отмечены встречи президентов Азербайджана и Финляндии, а также участие Финляндии на высшем уровне в мероприятии COP29 в Баку.
Элина Валтонен поздравила Ильхама Алиева с достигнутыми Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне успехами, отметила их значение для регионального сотрудничества и восстановления мира и стабильности на пространстве ОБСЕ.
Гостья сообщила, что на основании обращения Азербайджана и Армении Минский процесс ОБСЕ и связанные с ним структуры будут упразднены до 1 декабря этого года.
Ильхам Алиев подчеркнул, что достигнутые в Вашингтоне при свидетельстве президента США Дональда Трампа договоренности между Азербайджаном и Арменией создали благоприятные условия для продвижения мирной повестки.
Президент коснулся значения проекта TRIPP для регионального сотрудничества, отметив, что он будет полезен для всего региона.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества Азербайджана с ОБСЕ, состоялся обмен мнениями о перспективах двусторонних отношений Азербайджана и Финляндии.