13 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:36
Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի միջև եռակողմ հարաբերությունների համատեքստում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և մաքսային ոլորտներում համագործակցությունը մեծ նշանակություն ունի։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներկայացուցիչների հետ եռակողմ հանդիպմանը իր ելույթում։
Նա նշել է, որ մեր տրանսպորտային կապերը քննարկելիս առաջին հերթին պետք է ընդգծել՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի կարևորությունը։ Այս միջանցքը կարևոր դեր է խաղում առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում։
«Այս տարվա առաջին ինը ամիսների ընթացքում այս միջանցքով բեռնափոխադրումները՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 8.3%-ով։
Ադրբեջանը, որպես Իրանի և Ռուսաստանի հետ ցամաքային սահման ունեցող միակ երկիր, զբաղեցնում է ռազմավարական դիրք՝ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի արևմտյան մասում։ Այս աշխարհագրական առավելությունը թույլ է տալիս մեր երկրին՝ կարևոր դեր խաղալ միջանցքի արդյունավետ գործունեության և տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի զարգացման գործում։
«Մեր երկրների համատեղ գործունեությունը ուղղված՝ է այս միջանցքի արդյունավետության և տարանցիկ հզորության բարձրացմանը», - ընդգծել է նա։

• Шахин Мустафаев о географическом преимуществе Азербайджана
В контексте трёхсторонних отношений Азербайджан-Иран-Россия сотрудничество в области транспорта, энергетики и таможни имеет большое значение.
Как сообщает Trend, об этом заявил заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев в ходе выступления на трёхсторонней встрече с представителями Российской Федерации и Исламской Республики Иран.
Он отметил, что, говоря о наших транспортных связях, следует в первую очередь отметить важность международного транспортного коридора Север-Юг. Этот коридор играет важную роль в развитии торгово-экономических отношений.
«За 9 месяцев текущего года объём грузоперевозок по данному коридору увеличился на 8,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Азербайджан, как единственная страна, имеющая сухопутную границу как с Ираном, так и с Россией, занимает стратегическое положение в западной части транспортного коридора Север-Юг. Это географическое преимущество позволяет нашей стране играть важную роль в эффективном функционировании коридора и развитии транспортных связей в регионе.
Совместная деятельность наших стран направлена на повышение эффективности и транзитных возможностей данного коридора», — подчеркнул он.
Ш. Мустафаев напомнил, что Бакинская декларация, подписанная по итогам трёхсторонней встречи в Баку в сентябре 2022 года, предусматривает увеличение объёма грузоперевозок по данному коридору до 15 миллионов тонн. В целях развития транспортного коридора Север-Юг за прошедший период между сторонами также был подписан ряд важных документов на двустороннем уровне.