• Սահիբա Գաֆարովա. Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա կարևոր տրանսպորտային օղակ Եվրասիայում
Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա կարևոր տրանսպորտային օղակ Եվրասիայում՝ նպաստելով համագործակցությանը և առաջընթացին տարածաշրջանում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ Իսլամաբադում Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի խորհրդարանների նախագահների երրորդ եռակողմ հանդիպմանը։
Խոսնակի խոսքով՝ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման հիմնական արդյունքներից մեկը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից նախաձեռնված Զանգեզուրի միջանցքի բացման մասին համաձայնագիրն էր. «Հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու» իրականացմամբ՝ Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա կարևոր տրանսպորտային օղակ Եվրասիայում՝ նպաստելով համագործակցությանը և առաջընթացին մեր տարածաշրջանում»։
Գաֆարովան ընդգծել է, որ այս ամենը, առաջին հերթին հանդիսանում է՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից անցկացվող խաղաղության դիվանագիտության, ինչպես նաև հանուն անվտանգության, համագործակցության և առաջընթացի գործունեության ջանքերի արդյունքը։

• Сахиба Гафарова: Зангезурский коридор станет важным транспортным соединением в Евразии
Зангезурский коридор станет важным транспортным соединением в Евразии, он будет способствовать сотрудничеству и прогрессу в регионе.
Как сообщает Report, об этом сказала председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова на третьей трехсторонней встрече председателей парламентов Азербайджана, Пакистана и Турции в Исламабаде.
По словам спикера, одним из основных результатов Вашингтонской встречи лидеров США, Азербайджана и Армении 8 августа является договоренность об открытии Зангезурского коридора, инициированного президентом Ильхамом Алиевым: «С реализацией «Маршрута Трампа во имя международного мира и благополучия» Зангезурский коридор станет важным транспортным соединением в Евразии, будет способствовать сотрудничеству и прогрессу в нашем регионе».
Гафарова подчеркнула, что все это, в первую очередь, является результатом проводимой президентом Ильхамом Алиевым мирной дипломатии, а также деятельности во имя безопасности, сотрудничества и прогресса.