15 0Հոկտեմբերի 2025 - 18:02
Հայրենական պատերազմը և Ղարաբաղի վերածնունդը մնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցների կենտրոնական թեմաները։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Մեդիա զարգացման գործակալության (MEDIA) գործադիր տնօրենի տեղակալ Նաթիգ Մամեդլին՝ Ղարաբաղի վերականգնման, վերակառուցման և զարգացման վերաբերյալ 5-րդ ադրբեջանական միջազգային ցուցահանդեսի (Rebuild Karabakh-2025) շրջանակներում կազմակերպված պանելային նիստում։
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղում սկսվում է Ադրբեջանի պատմության նոր փուլ. «Այնտեղ ոչ միայն վերականգնման և շինարարական աշխատանքներ են ընթանում. Ղարաբաղն այսօր իսկական վերածնունդ է ապրում։ Տարիներ անց կրկին ու կրկին կանդրադառնանք այս ժամանակահատվածին։ Եվ հենց լրատվամիջոցներն են այսօր լուսաբանում այս գործընթացները»։
Նաթիգ Մամեդլին նշել է, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը նույնպես ազդում է լրագրության ոլորտի վրա. «Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում օգնելու լրագրողներին՝ հարմարվել լրատվամիջոցների միջավայրի նոր իրողություններին»։ ՄԵԴԻԱ գործակալությունը տարին երկու անգամ մրցույթներ է անցկացնում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար, և դրանց հիմնական թեմաները անփոփոխ մնում են Հայրենական պատերազմը և Ղարաբաղի վերածնունդը»։

15 Октября 2025 - 15:46
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель исполнительного директора Агентства по развитию медиа (MEDIA) Натиг Мамедли на панельной сессии в рамках 5-й Азербайджанской международной выставки по восстановлению, реконструкции и развитию Карабаха (Rebuild Karabakh-2025).
По его словам, в Карабахе начинается новый этап в истории Азербайджана: «Там ведутся не просто восстановительные и строительные работы — Карабах сегодня переживает настоящее возрождение. Через годы к этому периоду будут обращаться снова и снова. И именно медиа сегодня освещают эти процессы».
Натиг Мамедли отметил, что развитие технологий оказывает влияние и на сферу журналистики: «Мы предпринимаем шаги, чтобы помочь журналистам адаптироваться к новым реалиям медиасреды. Агентство MEDIA дважды в год проводит конкурсы для представителей СМИ, и их основными темами неизменно остаются Отечественная война и возрождение Карабаха».