• Անար Գուլիև. Քաղաքաշինության ֆորումը դարձել է երկխոսության և համագործակցության հարթակ
Ադրբեջանում անցկացվող քաղաքաշինության ազգային ֆորումները ծառայում են՝ որպես երկխոսության, համագործակցության և գիտելիքների փոխանակման կենտրոնական հարթակ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարաարել է Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ Խանքենդիում անցկացվող քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումում։
«2022 թվականին անցկացված առաջին ֆորումը միավորել է կառավարության ներկայացուցիչներին, փորձագետներին և միջազգային գործընկերներին՝ այդպիսով հիմք դնելով քաղաքաշինության ազգային հարթակին։ 2023 թվականին անցկացված երկրորդ ֆորումը էլ ավելի է ամրապնդել այս համագործակցությունը, ծառայել է գործընկերության ու նորարարության առաջընթացին, ինչպես նաև նպաստել քաղաքային զարգացման նոր օրակարգի և կայուն զարգացման նպատակների համաձայնեցմանը»։ «Այսպիսով, վերջին երեք տարիների ընթացքում քաղաքաշինության ազգային ֆորումը դադարել է լինել պարզապես միջոցառում և վերածվել է՝ կայուն քաղաքային զարգացման ոլորտում երկխոսության, համագործակցության և համատեղ առաջխաղացման ինստիտուցիոնալ հարթակի», - ընդգծել է Անար Գուլիևը։

15 Октября 2025 - 14:26
Проводимые в Азербайджане национальные форумы по градостроительству служат центральной платформой для диалога, сотрудничества и обмена знаниями.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев на III Национальном форуме по градостроительству, проходящем в городе Ханкенди.
«Первый форум, проведенный в 2022 году, собрал представителей правительства, экспертов и международных партнеров, тем самым заложив основу национальной платформы по градостроительству. Второй форум, состоявшийся в 2023 году, еще больше укрепил это сотрудничество, послужил продвижению партнерства и инноваций, а также способствовал согласованию новой градостроительной повестки и Целей устойчивого развития. Таким образом, за последние три года Национальный форум по градостроительству перестал быть просто мероприятием и превратился в институциональную платформу для диалога, сотрудничества и совместного продвижения в области устойчивого городского развития», — подчеркнул Анар Гулиев.
Он отметил, что в условиях, когда мир столкнулся с проблемой климатических изменений, нынешний форум на тему «К климатоустойчивым и здоровым городам: региональные партнерства и инновационные решения» открывает большие возможности для регионального сотрудничества и строительства более устойчивых, безопасных и инклюзивных городов.