• Հիքմեթ Հաջիևը Ադրբեջանի նախագահի՝ 10 օրվա ընթացքում երեք գագաթնաժողովների մասնակցելու մասին
Նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությունը երեք միջազգային գագաթնաժողովների ընդամենը տասը օրվա ընթացքում արտացոլում է երկրի արտաքին քաղաքականության բազմաչափ և բազմատարածաշրջանային բնույթը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
«Միայն հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակում նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է երեք տարբեր գագաթնաժողովների՝ երեք տարբեր աշխարհագրական տարածաշրջաններում և ձևաչափերում։
Հոկտեմբերի 1-2՝ Եվրոպական քաղաքական համայնք, Կոպենհագեն։ Հանդիպումներ և քննարկումներ ԵՄ-ի և այլ եվրոպական գործընկեր երկրների հետ։
Հոկտեմբերի 6-7՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողով Գաբալայում։ Թյուրքական աշխարհի համերաշխություն և միասնություն։

11 Октября 2025 - 09:52
Участие президента Ильхама Алиева в трех международных саммитах в течение всего десяти дней отражает многомерный и многорегиональный характер внешней политики страны.
Как передает Armenia.Az, об этом помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев написал в соцсети X.
«Только в первой декаде октября президент Ильхам Алиев принял участие в трех различных саммитах в трех разных географических регионах и форматах.
1–2 октября – Европейское политическое сообщество, Копенгаген. Встречи и обсуждения с ЕС и другими партнерскими европейскими странами.
6–7 октября – Саммит Организации тюркских государств в Габале. Солидарность и единство тюркского мира.