• Բայրամովը մասնակցել է ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցել է՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին Х սոցիալական ցանցում հայտնել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Արտգործնախարարը, ընդգծելով Ադրբեջանի նվիրվածությունը մշակութային դիվանագիտությանը, հանդիպման մասնակիցներին տեղեկացրել է՝ սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 8-ը Ադրբեջանում անցկացված 3-րդ ԱՊՀ խաղերի հաջող կազմակերպման մասին և երախտագիտություն հայտնել Լաչինի՝ որպես 2025 թվականի ԱՊՀ մշակույթի մայրաքաղաքի թեկնածությանը աջակցելու համար։
Անդրադառնալով անվտանգության մարտահրավերներին, նախարարն ընդգծել է՝ ահաբեկչության, ծայրահեղականության և միջազգային կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի համակարգված ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Խոսելով Չեռնոբիլի ողբերգության 40-ամյակի մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովը հիշեցրել է դրա երկարաժամկետ մարդասիրական և բնապահպանական հետևանքները և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին, ովքեր զոհվել են, ինչպես նաև փրկարարների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են վթարի վերացման աշխատանքներին։

• Байрамов принял участие в заседании СМИД СНГ
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял участие в заседании Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств (СНГ) в столице Таджикистана Душанбе.
Как передает Armenia.Az, об этом в соцсети Х сообщила пресс-служба азербайджанского внешнеполитического ведомства.
Глава МИД, подчеркнув приверженность Азербайджана культурной дипломатии, проинформировал участников встречи об успешной организации III Игр СНГ, прошедших в Азербайджане 28 сентября - 8 октября, и выразил благодарность за поддержку кандидатуры Лачына в качестве культурной столицы СНГ в 2025 году.
Касаясь вызовов безопасности, министр указал на необходимость скоординированных усилий для борьбы с терроризмом, экстремизмом и транснациональной организованной преступностью.
Говоря о 40-й годовщине Чернобыльской трагедии, Джейхун Байрамов напомнил о ее долгосрочных гуманитарных и экологических последствиях и почтил память людей, потерявших жизни, в том числе спасателей, включая граждан Азербайджана, участвовавших в ликвидации последствий аварии.
Министр подчеркнул, что Азербайджан уделяет внимание расширению взаимовыгодного экономического сотрудничества с партнерами по СНГ, отметив стабильный рост в торговле как показатель позитивной динамики.
Глава МИД вновь подтвердил приверженность Азербайджана укреплению доверия и продвижению конструктивного диалога в рамках Содружества.