09 0Հոկտեմբերի 2025 - 15:34
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել «Ջանքերի համախմբում և համագործակցության ընդլայնում՝ հանուն անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցերի լուծման» թեմայով միջազգային համաժողովի մասնակիցներին։
AzerTAC-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում ասվում է.
«Անհետ կորածների հարցը աշխարհը մտահոգող ամենակարևոր համամարդկային խնդիրներից մեկն է: Տարիների ընթացքում այս խնդիրը ոչ միայն չի կորցրել իր արդիականությունը, այլ ընդհակառակը, ավելի սուր բնույթ է ստացել: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ վերջին քսան տարիների ընթացքում անհետ կորած անձանց թվի ամենաբարձր աճը գրանցվել է 2024 թվականին, երբ հակամարտության գոտիներում անհետ կորել է մոտ 57 000 մարդ: Սրանք զինված հակամարտությունների ժամանակ միջազգային իրավունքի նորմերի անտեսման ողբերգական հետևանքներն են:
Պատերազմի հետևանքով առաջացած մարդասիրական ողբերգություններից մեկն էլ, որը սկսվեց Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ագրեսիայով և տևեց ավելի քան 30 տարի, մինչև 4000 ադրբեջանցու, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց և տարեցների անհետացումն է: Մեր հողերի ազատագրումից հետո այս տարածքներում հայտնաբերվել է 29 զանգվածային գերեզման:
Ղարաբաղյան պատերազմում անհետ կորածների ճակատագրերի պարզումը միշտ եղել է մեր ամենակարևոր խնդիրներից մեկը: Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովը գործում է 1993 թվականից: Մինչ օրս նույնականացվել է 187 անձի ինքնությունը, որոնք անհետ կորել են պատերազմի ընթացքում։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համատեղ հռչակագրի ստորագրումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, բացի պատմական կարևոր իրադարձություն լինելուց, նաև նոր հնարավորություններ է ստեղծում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տևական խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար։ Խաղաղության համաձայնագրում հատուկ հոդվածի ներառումը՝ հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց վերաբերյալ, ցույց է տալիս, թե որքան մեծ նշանակություն ենք տալիս այս հարցին։ Ինչպես ամրագրված է համաձայնագրում, այդ անձանց ճակատագրերի պարզումը կողմերի միջև հաշտեցման և վստահության մթնոլորտի ձևավորման կարևոր միջոց է։ Այս առումով, հայկական կողմը պետք է տեղեկացնի ադրբեջանական կողմին իրենց կողմից սպանված ադրբեջանցիների այլ զանգվածային թաղման վայրերի մասին։
Ադրբեջանի պետությունը մեծ ջանքեր է գործադրում միջազգային հանրության ուշադրությունը անհետ կորած անձանց խնդրին գրավելու համար։ Սա երրորդ անգամն է, որ մեր երկիրը անցկացնում է անհետ կորած անձանց թեմային նվիրված միջազգային միջոցառում։ 2002 թվականից ի վեր Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևեր է առաջարկում անհետ կորած անձանց վերաբերյալ՝ կոչ անելով պետություններին և միջազգային կազմակերպություններին ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ այս ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ ՄԱԿ-ը պետք է ավելի ուժեղացնի իր ջանքերը այս ոլորտում»։

• Алиев: Армения должна проинформировать Азербайджан о местах массовых захоронений убитых азербайджанцев
09 Октября 2025 - 13:21
Президент Азербайджана Ильхам Алиев обратился к участникам международной конференции «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблемы пропавших без вести лиц».
Как передает АЗЕРТАДЖ в обращении говорится:
Сердечно приветствую вас на международной конференции, посвященной теме пропавших без вести лиц.
Вопрос пропавших без вести лиц – одна из важных общечеловеческих проблем, волнующих мир. С годами эта проблема не только не потеряла своей актуальности, а наоборот, приобрела еще более острый характер. По данным Организации Объединенных Наций, самый высокий рост числа пропавших без вести лиц за последние двадцать лет был зафиксирован в 2024 году, когда в зонах конфликтов пропало без вести около 57 тысяч человек. Таковы печальные последствия игнорирования норм международного права во время вооруженных конфликтов.
Одной из гуманитарных трагедий, вызванных войной, начавшейся с агрессии Армении против Азербайджана и продолжавшейся более 30 лет, является то, что до 4000 азербайджанцев, включая детей, женщин и стариков, пропали без вести. После освобождения наших земель от оккупации на этих территориях было обнаружено 29 массовых захоронений. Экспертиза останков, обнаруженных в захоронениях, доказывает, что убитые азербайджанцы подвергались чудовищным пыткам. Это крайне тяжелая картина. Массовое уничтожение людей путем пыток, бесчеловечное захоронение и сокрытие следов преступления являются серьезными нарушениями международного права.
Прояснение судеб пропавших без вести лиц в Карабахской войне всегда было одной из важных задач, стоящих перед нами. С 1993 года действует Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан Азербайджанской Республики. На сегодняшний день идентифицирована личность 187 человек, пропавших без вести во время войны, и они похоронены.
Подписание Совместной декларации и парафирование мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне 8 августа 2025 года при участии Президента США, являясь большим историческим событием, также создает новые возможности для обеспечения прочного мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Включение в мирное соглашение специальной статьи, касающейся лиц, пропавших без вести во время конфликта, демонстрирует значение, которое мы придаем этому вопросу. Как закреплено в соглашении, прояснение судеб этих лиц – важное средство в создании атмосферы примирения и доверия между сторонами. С этой точки зрения армянская сторона должна проинформировать азербайджанскую сторону о местах других массовых захоронений убитых ими азербайджанцев.
Азербайджанское государство прилагает большие усилия для привлечения внимания международного сообщества к проблеме пропавших без вести лиц. Уже в третий раз наша страна проводит международное мероприятие, посвященное теме пропавших без вести лиц. С 2002 года Азербайджан выступает с инициативами принятия на Генеральной Ассамблее ООН резолюций по пропавшим без вести лицам, призывая государства и международные организации к реализации необходимых мер в этом направлении. Считаю, что ООН должна и дальше наращивать усилия в этой сфере.
Уверен, что дискуссии, которые пройдут в рамках данной конференции, внесут значительный вклад в укрепление международного сотрудничества в решении проблемы пропавших без вести лиц.