• Թուրքիայի դեսպան. Թուրքմենստանի կողմից Ադրբեջանին մզկիթի նվիրաբերումը շատ կարևոր է
Ազատագրված Ֆիզուլիում Թուրքմենստանի կողմից մզկիթի կառուցումը վերականգնելու և բարեկարգելու թուրքական ավանդույթի դրսևորում է։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ֆիզուլիում մզկիթի հիմնարկեքի արարողությանը նվիրված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը։
Դիվանագետը նաև այս քայլը շատ կարևոր է անվանել թյուրքական ժողովուրդների միասնության առումով։
«Վերականգնելն ու բարեկարգելը, ուրախություն բերելն ամենուր, որտեղ մենք գնում ենք, թուրքերի ավանդույթն է։ Այն փաստը, որ եղբայրական երկրները միմյանց նման հրաշալի նվերներ են տալիս, համապատասխանում է մեր նախնիների ավանդույթներին։ Թուրքմենստանի կողմից Ադրբեջանին մզկիթի նվիրաբերումը շատ կարևոր է այս առումով։ Թող թյուրքական միասնությունն ու հավասարությունը հավերժ լինեն», - ընդգծել է Բիրոլը։

11 Октября 2025 - 10:48
Строительство Туркменистаном мечети в освобожденном Физули - это проявление тюркской традиции восстанавливать и облагораживать.
Как сообщает Report, об этом заявил посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн на брифинге в связи с церемонией закладки фундамента мечети в Физули.
Дипломат также назвал этот шаг очень важным с точки зрения единства тюркских народов.
«Традиция тюрков - восстанавливать и обустраивать, приносить радость туда, куда мы идем. То, что братские страны делают друг другу такие прекрасные подарки, соответствует традициям наших предков. Дарение Туркменистаном мечети Азербайджану в этом смысле очень важно. Да будет вечным тюркское единство и равенство», - подчеркнул Бирол.