10 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:17
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ԱՊՀ գործընկերներին ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցությունների ընթացքը և շնորհակալություն հայտնել խաղաղության օրակարգին աջակցելու համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաշինյանը ԱՊՀ ղեկավարներին մանրամասն ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնագրերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Սպիտակ տանը նախաստորագրված «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի և կվավերացվի։ Միևնույն ժամանակ, նշել է վարչապետը, Երևանն ու Բաքուն պետք է զարգացնեն փոխադարձ առևտրային, տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերը, լուծեն մարդասիրական հարցերը։
«Սակայն հաստատված խաղաղությունը մեզ վստահություն է տալիս, որ այս հարցերը աստիճանաբար կլուծվեն», - հավելել է նա։
Նա նաև շնորհավորել է ԱՊՀ բոլոր անդամ պետություններին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կապակցությամբ։

10 Октября 2025 - 14:56
Премьер-министр Армении Никол Пашинян рассказал коллегам из стран СНГ о мирном переговорном процессе с Азербайджаном и поблагодарил коллег из Содружества за поддержку мирной повестки, сообщает ТАСС.
Пашинян детально проинформировал лидеров СНГ о договоренностях, достигнутых между Арменией и Азербайджаном 8 августа в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа, в том числе по разблокировке коммуникаций в регионе.
Пашинян выразил надежду, что парафированное в Белом доме Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном будет в ближайшее время подписано и ратифицировано. В то же время, отметил премьер-министр, Еревану и Баку предстоит налаживать взаимную торговлю, экономические, политические и культурные связи, а также решать гуманитарные вопросы.
«Но установленный мир дает нам уверенность в том, что вопросы постепенно будут решены», — добавил он.
Он также поздравил все государства - участники СНГ по случаю установления мира между Арменией и Азербайджаном.
«Знаю, что вы все очень желали, чтобы это случилось, и это случилось. Мир теперь — реальность, и я с этим событием поздравляю всех нас и выражаю признательность коллегам по СНГ за оказанную поддержку в течение всего этого времени», — резюмировал Пашинян.