10 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:40
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, այցի ընթացքում կայացել է Զաքիր Հասանովի երկկողմ հանդիպումը՝ իր վրացի գործընկեր Իրակլի Չիկովանիի հետ։
Հանդիպմանը ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև ռազմական համագործակցությունը ծառայում է տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և անվտանգությանը։ Կողմերը նաև նշել են՝ մեր պետությունների ղեկավարների միջև հանդիպումների կարևոր դերը կապերի զարգացման գործում։
Զաքիր Հասանովը և Իրակլի Չիկովանին ընդգծել են, որ փոխադարձ այցելություններն ու շփումները վկայում են ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում։
Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում տիրող ռազմաքաղաքական իրավիճակը և նշել, որ եռակողմ ու երկկողմ ձևաչափերով համագործակցության զարգացումը կարևոր նշանակություն ունի ՝ կայուն խաղաղության և մեր ժողովուրդների բարեկեցության ապահովման համար։

• Закир Гасанов встретился с грузинским коллегой в Анкаре
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, в рамках визита состоялась двусторонняя встреча Закира Гасанова с его грузинским коллегой Ираклием Чиковани.
На встрече было особо подчеркнуто, что военное сотрудничество Азербайджана и Грузии служит миру, стабильности и безопасности в регионе. Стороны также отметили важную роль встреч глав наших государств в развитии связей.
Закир Гасанов и Ираклий Чиковани подчеркнули, что имеющие место взаимные визиты и контакты говорят о высоком уровне азербайджано-грузинских отношений, в том числе и в военной сфере.
Министры обсудили военно-политическую ситуацию в регионе и заявили, что развитие сотрудничества в трехстороннем и двустороннем форматах имеет важное значение для обеспечения устойчивого мира и благополучия наших народов.
В завершение встречи была обсуждена важность интенсификации совместных учений для обмена опытом, затронуты новые перспективы военного сотрудничества, проведен обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.