• Բաքվի դատարանը հրապարակել է ՀՀ ԶՈՒ կողմից Ադրբեջանի տարածքի վրա հարձակումների հետևանքով զոհվածների թիվը
10 0Հոկտեմբերի 2025 - 18:10
Բաքվի ռազմական դատարանում ՀՀ քաղաքացիների գործով այսօրվա դատավարությունը շարունակվել է քրեական գործի փաստաթղթերի ընթերցմամբ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ դատական նիստում դիտարկվել են քրեական հանցագործությունների վերաբերյալ ընդհանուր փաստերը, ինչպես նաև պետական մարմինների վիճակագրական տվյալները՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանի տարածքի վրա հարձակումների հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների, ինչպես նաև վարչական շենքերին, բնակելի շենքերին, շրջակա միջավայրին, կրոնական և մշակութային հուշարձաններին և օկուպացիայի հետևանքով այլ վայրերին հասցված վնասի վերաբերյալ։ Կարդացված փաստաթղթերը ներառում են Ադրբեջանի տարբեր նախարարություններից, կոմիտեներից, գործակալություններից, շրջանային և քաղաքային գործադիր իշխանություններից և այլ կառույցներից ստացված տեղեկատվություն։
Նշենք, որ Հայաստանի քաղաքացիները մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:

• В Бакинском суде оглашены данные о погибших в результате нападений ВС Армении на территории Азербайджана
10 Октября 2025 - 16:24
Сегодняшний судебный процесс в Бакинском военном суде в отношении граждан Армении продолжился оглашением документов по уголовному делу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на судебном заседании были рассмотрены общие факты, касающиеся уголовных преступлений, а также статистические данные государственных структур о погибших и пропавших без вести в результате нападений вооруженных сил Армении на территории Азербайджана, о нанесенном в результате оккупации ущербе административным зданиям, жилым домам, экологии, религиозным, культурным памятникам и другим объектам. Оглашенные документы включают сведения, поступившие из различных министерств, комитетов, агентств, районных и городских исполнительных властей и других структур Азербайджана.