• Իսմայիլով. Բալլըգայայում մնացորդներ հայտնաբերված վայրերում կրկին պեղումներ կանցկացվեն
Այս մասին Report-ին հայտնել է Ռազմագերիների, անհետ կորած անձանց և պատանդների հարցերով պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի անդամ Զաուր Իսմայիլովը։
Նրա խոսքով՝ այդ տարածքներում տեղի են ունեցել թեժ մարտեր։
«Ականատեսների վկայությունների համաձայն՝ 1993 թվականին այստեղ տեղի ունեցած թեժ մարտերի ժամանակ ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումը շրջապատվել և ոչնչացվել է։ Բալլըգայայում որոնումների ժամանակ հայտնաբերվել են 10 կամ ավելի անձանց պատկանող մնացորդներ։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն։ Այն տարածքներում, որտեղ հայտնաբերվել են մնացորդներ, կրկին պեղումներ կանցկացվեն», - ասել է նա։

10 Октября 2025 - 14:37
Об этом Report в Агдере сообщил член Рабочей группы Государственной комиссии по военнопленным, пропавшим без вести и заложникам Заур Исмаилов.
По его словам, в тех районах проходили ожесточенные бои.
«Согласно показаниям очевидцев, во время ожесточенных боев, проходивших здесь в 1993 году, отряд азербайджанской армии был окружен и уничтожен. Во время поисков в Баллыгая обнаружены останки, принадлежащие 10 и более лицам. Работы в этом направлении будут продолжены. На территориях, где были обнаружены останки, будут повторно проведены раскопки», — сказал он.