ՓակելՄոհամմեդ Բուշլայբի. Ադրբեջանը դարձել է կիբերվարժանքների հաջող կազմակերպման օրինակ
Ադրբեջանական թիմի կողմից կազմակերպված CIDC-2025 մրցույթը դարձել է միջազգային կիբերվարժանքների անցկացման վառ օրինակ։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) համակարգչային միջադեպերի հրամանատարության կենտրոնի տեղեկատվական անվտանգության ծառայության գլխավոր մենեջեր Մոհամմեդ Բուշլայբին՝ «Կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանության մրցույթ 2025»-ի (CIDC-2025) շրջանակներում կայացած համաժողովում։
«Մեր ընկերության աշխատակիցները ներկայումս մասնակցում են վարժանքներին որպես «կապույտ թիմ», բայց նրանք նաև շատ լավ տիրապետում են ներթափանցման թեստավորման մեթոդներին, միջադեպերին արձագանքման հմտություններին և ներգրավված են կառավարման գործընթացներում։ Հետևաբար, փազլի բացակայող մասը ռեալիզմն է։ Եվ ադրբեջանական թիմի կողմից կազմակերպված այս կիբերպատերազմը դարձել է համատեղ կիբերվարժանքների անցկացման իդեալական օրինակ», - նշել է Բուշլայբին։

• Мохаммед Бушлайби: Азербайджан стал примером успешной организации киберучений
Соревнование CIDC-2025, организованное азербайджанской командой, стало ярким примером того, как следует проводить международные киберучения.
Как сообщает Report, об этом заявил генеральный менеджер службы информационной безопасности Центра по борьбе с компьютерными инцидентами Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мохаммед Бушлайби на конференции в рамках мероприятия «Соревнование по защите критической инфраструктуры 2025» (Critical Infrastructure Defense Challenge 2025, CIDC-2025).
«Сотрудники нашей компании сейчас участвуют в учениях как «синяя команда», но при этом они прекрасно владеют методами пентестинга, умеют реагировать на инциденты и вовлечены в процессы управления. Таким образом, недостающий элемент пазла — это реализм. И эта кибервойна, организованная азербайджанской командой, стала идеальным примером того, как нужно проводить совместные киберучения», — отметил М. Бушлайби.