• Ալի Նագիև. Աղդերեում հայտնաբերվել է հերթական զանգվածային գերեզման
Այս տարի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը, համապատասխան պետական մարմինների մասնագետների հետ համատեղ, երեք անգամ որոնողական աշխատանքներ է անցկացրել՝ ։Քելբեջարի շրջանի Մուրովդաղ լեռնաշղթայում, որը տարբերվում է բարդ տեղանքով և խիստ կլիմայով:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է պետական հանձնաժողովի նախագահ Ալի Նագիևը՝ Բաքվում անցկացվող՝ «Ջանքերի համատեղում և համագործակցության ընդլայնում՝ անհետ կորածների հարցը լուծելու համար» միջազգային համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ Քելբեջարի շրջանում որոնողական գործողություններ իրականացվել են նաև նախկինում, բայց այս տարի գործընթացը անցկացվել է համակարգված՝ օգտագործելով անօդաչու թռչող սարքեր, որոնց շնորհիվ արդյունք է ձեռքբերվել։
«Մասնագետները ներկայումս շարունակում են որոնողական աշխատանքները և պեղումները Աղդերեի շրջանում։ Ինձ տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ բլրի վրա, որը նախկինում մարտական դիրք էր, հայտնաբերվել է հերթական զանգվածային գերեզման։ Նախնական տվյալներով՝ այնտեղ թաղված են ավելի քան 10 ադրբեջանցի զինծառայողների մնացորդներ։ Միջոցառման ծրագրի համաձայն՝ համաժողովի մասնակիցները վաղը կայցելեն այդ տարածք», - նշել է Ալի Նագիևը։

• Али Нагиев: В Агдере обнаружено очередное массовое захоронение
В этом году Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших совместно со специалистами профильных госструктур трижды проводила поисковые работы и раскопки на Муровдагском хребте в Кяльбаджарском районе, отличающимся сложнейшим рельефом и суровым климатом.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил председатель госкомиссии Али Нагиев на проходящей в Баку международной конференции «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблемы пропавших без вести лиц».
По его словам, поисковые работы на кяльбаджарском направлении проводились и раньше, но в этом году процесс велся системно, с применением дронов, благодаря чему был достигнут результат.
«В настоящее время специалисты продолжают поисковые работы и раскопки в Агдеринском районе. Согласно предоставленной мне информации, на высоте, ранее являвшейся боевой позицией, обнаружено очередное массовое захоронение. По предварительным данным, в нем останки более 10 азербайджанских военнослужащих. Согласно программе мероприятия, завтра участники конференции посетят эту территорию», — отметил Али Нагиев.