• Հադրութի ազատագրումից 5 տարի է անցել
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, որ Հադրութ ավանը և մի քանի այլ գյուղեր ազատագրվել են թշնամու օկուպացիայից հոկտեմբերի 9-ին՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված ադրբեջանական բանակի հակահարձակման արդյունքում։
Հադրութի ազատագրումը դարձավ պատերազմի ելքը որոշող առանցքային գործողություններից մեկը։ Հադրութի ազատագրումից հետո ադրբեջանական բանակը ուղղություն վերցրեց դեպի Շուշա։ Հադրութի համար մարտերը մեծ դեր խաղացին Շուշա քաղաքի ազատագրման գործում, քանի որ հակառակորդը Շուշայում ադրբեջանական զինվորներին սպասում էր այլ ուղղությունից։
Այսպիսով, հոկտեմբերի 7-ին սկսվեցին ծանր մարտեր, իսկ հոկտեմբերի 9-ին ադրբեջանական բանակը վերահսկողություն հաստատեց՝ ավանի մոտակայքում գտնվող ռազմավարական կարևոր գյուղերի և բարձունքների նկատմամբ։ Հադրութն ազատագրվեց։ Նույն օրը թշնամու օկուպացիայից ազատագրվեցին Չայլը, Յուխարի Գյուզլյակ, Գորազըլլը, Գըշլագ, Գարաջալլը, Էֆենդիլեր, Սուլեյմանլը և Սուր գյուղերը։
2021 թվականի մարտի 16-ին՝ Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի հաղթանակած Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը Հադրութ ավանում բարձրացրեց պետական դրոշը։

09 Октября 2025 - 09:19
Сегодня – пятая годовщина освобождения от оккупации поселка Гадрут Ходжавендского района Азербайджана.
Armenia.Az напоминает, что поселок Гадрут и еще несколько сел были освобождены от вражеской оккупации 9 октября в результате контрнаступления азербайджанской армии, начатого 27 сентября 2020 года.
Освобождение Гадрута стало одной из ключевых операций, решивших исход войны. Потому что именно после освобождения Гадрута азербайджанская армия взяла курс на Шушу. Бои за Гадрут сыграли огромную роль в освобождении города Шуша, поскольку противник ожидал азербайджанских военных в Шуше с другого направления.
Таким образом, с 7 октября начались тяжелые бои, а 9-го октября азербайджанская армия взяла под контроль стратегически важные села и высоты, расположенные вблизи поселка. Гадрут был освобожден. В этот же день от вражеской оккупации были освобождены села Чайлы, Юхары Гюзляк, Горазыллы, Гышлаг, Гараджаллы, Эфендиляр, Сулейманлы и Сур.
16 марта 2021 года президент Азербайджана, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев поднял государственный флаг в поселке Гадрут.