• Գորդան Յանդարկովիչ. Խորվաթիան և Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկերներ և բարեկամներ են
Ըստ APA-ի, այս մասին հայտարարել է Խորվաթիայի խորհրդարանի խոսնակ Գորդան Յանդարկովիչը Բաքվում Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Այսօր Խորվաթիան և Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկերներ և բարեկամներ են, որոնց միջև առկա են ինտենսիվ քաղաքական երկխոսություն և լավ տնտեսական կապեր։ Խորվաթիան ճանաչում և բարձր է գնահատում Ադրբեջանի բացառիկ տնտեսական նվաճումները, ինչպես նաև նրա նշանակալի դերը ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլև դրա սահմաններից դուրս։ Իմ գործընկեր, տիկին Գաֆարովայի հետ մենք անկեղծ և կառուցողական մտքերի փոխանակում ունեցանք երկկողմ հարաբերությունների տարբեր ոլորտների, Ադրբեջանի և Խորվաթիայի հարևան երկրներում իրավիճակի, ինչպես նաև ներկայիս աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների և անվտանգության ճգնաժամերի վերաբերյալ», - նշել է Խորվաթիայի խորհրդարանի նախագահը։
Նա նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացին։ Յանդարկովիչը հավելել է, որ Խորվաթիան վճռականորեն աջակցում է Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում ձեռք բերված առաջընթացին։
Յանդարկովիչը նաև նշել է, որ SOCAR-ը շատ կարևոր դեր է խաղում Խորվաթիա հում նավթի մատակարարման գործում։

• Гордан Яндаркович: Хорватия и Азербайджан являются стратегическими партнёрами и друзьями
Как передает АПА, об этом заявил председатель парламента Хорватии Гордан Яндаркович на совместной пресс-конференции с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой в ходе визита в нашу страну.
«Сегодня Хорватия и Азербайджан являются стратегическими партнёрами и друзьями, имеющими интенсивный политический диалог и хорошие экономические связи. Хорватия признаёт и высоко оценивает исключительные экономические достижения Азербайджана, а также его значимую роль не только в Южном Кавказе, но и за его пределами. Вместе с моим коллегой, госпожой Гафаровой, мы провели искренний и конструктивный обмен мнениями по различным направлениям двусторонних отношений, ситуации в соседних странах как Азербайджана, так и Хорватии, а также по актуальным геополитическим вызовам и кризисам безопасности», — отметил председатель парламента Хорватии.
Он также коснулся процесса мирного урегулирования между Азербайджаном и Арменией. Яндаркович добавил, что Хорватия решительно поддерживает достигнутый прогресс в нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Также Яндаркович отметил, что SOCAR играет очень важную роль в поставках сырой нефти в Хорватию.
По его словам, у Хорватии и Азербайджана есть основания для удовлетворения постоянно растущим объемом взаимной торговли: «Сегодня мы говорили о трех заседаниях Совместной комиссии по реализации и поощрению экономического сотрудничества между нашими правительствами.Очередную встречу планируется провести в Загребе в следующем году».