• Անկարայում կայացել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
Հոկտեմբերի 9-ին կայացել է՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարների 12-րդ եռակողմ հանդիպումը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Անկարայում կայացած հանդիպմանն ընդգծվել է, որ մեր ժողովուրդների միջև բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերությունները, ինչպես նաև փոխադարձ համագործակցությունը զարգանում են պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ղեկավարությամբ։
Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը, Թուրքիայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանին քննարկել են՝ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը, եռակողմ ձևաչափով ռազմական համագործակցության զարգացումը, տարածաշրջանային նախագծերի անվտանգության ապահովումը, ինչպես նաև ռազմական, ռազմատեխնիկական, ռազմակրթական և ռազմաբժշկական ոլորտներում համագործակցության նոր հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է, որ պաշտպանության ոլորտում եռակողմ համագործակցությունը կարևոր դեր է խաղում՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության, ժողովուրդների կայուն զարգացման և բարեկեցության ապահովման գործում։
Կողմերը նաև ընդգծել են՝ եռակողմ և երկկողմ զորավարժությունների անցկացման կարևորությունը և մտքեր են փոխանակել՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ռազմական համագործակցության այլ հարցերի շուրջ։

10 Октября 2025 - 09:30
9 октября состоялась 12-я трехсторонняя встреча между министрами обороны Азербайджана, Грузии и Турции.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече, состоявшейся в Анкаре, подчеркивалось, что дружеские и добрососедские отношения между нашими народами, а также взаимное сотрудничество развиваются под руководством глав государств и правительств.
Министр обороны Азербайджанской Республики, генерал-полковник Закир Гасанов, министр национальной обороны Турецкой Республики Яшар Гюлер и министр обороны Грузии Ираклий Чиковани обсудили военно-политическую обстановку в регионе, вопросы развития военного сотрудничества в трехстороннем формате, обеспечения безопасности региональных проектов, а также новые перспективы сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной и военно-медицинской областях.
На встрече особо отмечалось, что трехстороннее сотрудничество в области обороны играет важную роль в обеспечении мира, стабильности и безопасности в регионе, устойчивого развития и благосостояния народов.
Стороны также подчеркнули важность проведения трехсторонних и двусторонних учений, провели обстоятельный обмен мнениями и по другим вопросам военного сотрудничества, представляющим взаимный интерес.