09 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:30
Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով պետական հանձնաժողովում գրանցվել է 3990 անհետ կորած անձ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար և հանձնաժողովի նախագահ, գեներալ-գնդապետ Ալի Նագիևը այս մասին հայտարարել է՝ այսօր Գյուլուստան պալատում անցկացվող՝ «Անհետ կորած անձանց հարցի լուծման համար ջանքերի համախմբում և համագործակցության ընդլայնում» միջազգային համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ այդ անհետ կորած անձանցից 3984-ը անհետ կորել են 1990-ականներին, այսինքն՝ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, իսկ վեցը՝ 2020 թվականի 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ։ 3990 անհետ կորած անձանցից 3211-ը զինծառայողներ էին, իսկ 779-ը՝ քաղաքացիական անձինք։ Քաղաքացիական անձանցից 71-ը անչափահասներ էին, 284-ը՝ կանայք, իսկ 316-ը՝ տարեց մարդիկ։

09 Октября 2025 - 11:30
В Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших зарегистрировано 3 990 человек, пропавших без вести.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил начальник Службы государственной безопасности, председатель комиссии генерал-полковник Али Нагиев на проходящей сегодня во Дворце «Гюлистан» международной конференции «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблемы пропавших без вести лиц».
По его словам, из них 3 984 человека пропали без вести в 1990-х годах, то есть во время Первой Карабахской войны, а 6 человек — во время 44-дневной Отечественной войны 2020 года. Из 3 990 пропавших без вести 3 211 являются военнослужащими, а 779 человек — гражданскими лицами. Среди гражданских лиц 71 человек — несовершеннолетний ребенок, 284 человека — женщины и 316 — пожилые.