• Սահիբա Գաֆարովան՝ Ադրբեջան-Խորվաթիա առևտրային հարաբերությունների մասին
Ադրբեջանի և Խորվաթիայի միջև առևտրային հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ, փոխադարձ առևտրում հատուկ տեղ է զբաղեցնում էներգետիկան։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Բաքվում իր խորվաթ գործընկեր Գորդան Յանդրոկովիչի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
Գաֆարովան նշել է, որ այս հանդիպումը պատմական իրադարձություն է, քանի որ 11 տարվա ընթացքում առաջին անգամ է, որ երկու երկրների միջև տեղի է ունենում խորհրդարանական ամենաբարձր մակարդակի պաշտոնական այց։
«Երկու երկրների միջև առկա է փոխադարձ առևտրի բարձր մակարդակ, ընդ որում՝ էներգետիկան հատուկ տեղ է զբաղեցնում տնտեսական հարաբերություններում։ Ադրբեջանը գազ է արտահանում 10 եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ ութ երկրներ, որոնցից մեկն էլ Խորվաթիան է։ Պարբերաբար քննարկումներ են անցկացվում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ, այդ թվում՝ Տնտեսական հարաբերությունների խթանման համատեղ հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում», - ընդգծել է Գաֆարովան։
Միլլի Մեջլիսի խոսնակը նշել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման առկա ներուժը և ընդգծել, որ Յանդրոկովիչի այցը այդ ներուժը իրացնելու փոխադարձ ցանկության վառ ապացույց է։

08 Октября 2025 - 15:08
Торговые отношения Азербайджана и Хорватии продолжают расти, особое место во взаимной торговле занимает энергетика.
Как сообщает Report, об этом заявила спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова на совместном брифинге с хорватским коллегой Горданом Яндроковичем в Баку.
Гафарова отметила, что встреча стала историческим событием, поскольку впервые за последние 11 лет состоялся официальный визит на высшем парламентском уровне между двумя государствами.
«Между двумя странами наблюдается высокий уровень взаимной торговли, при этом энергетика занимает особое место в экономических отношениях. Азербайджан экспортирует газ в 10 европейских стран, включая 8 стран ЕС, среди которых и Хорватия. Регулярно проводятся обсуждения по расширению сотрудничества, в том числе в рамках деятельности Совместной комиссии по поощрению экономических связей», — подчеркнула Гафарова.
Председатель Милли Меджлиса отметила существующий потенциал для укрепления межпарламентских связей и выразила уверенность, что визит Яндроковича является ярким подтверждением обоюдного стремления к реализации этого потенциала.
«Мы пригласили наши группы дружбы к более активному взаимодействию. Важно увеличить число взаимных визитов депутатов, а также укреплять контакты делегаций в международных парламентских организациях и оказывать поддержку по вопросам взаимного интереса», — сказала она.