• Հասանով. Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում համատեղ հռչակագրի ստորագրումը նոր հնարավորություններ է բացել
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից համատեղ հռչակագրի ստորագրումը և երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ կարևոր փուլ է ավելի քան 30 տարի շարունբակվող հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարարել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը՝ Անկարայում իր թուրք գործընկեր Յաշար Գյուլերի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ այս պատմական իրադարձությունը նոր հնարավորություններ է բացել Հարավային Կովկասում և ամբողջ աշխարհում համագործակցության համար. «Նոր ի հայտ եկող սպառնալիքները, ինչպիսիք են միջազգային ահաբեկչությունը, էներգետիկ և տրանսպորտային գծերի անվտանգությունը, կիբերհարձակումները և կլիմայի փոփոխությունը, երկրներից պահանջում են համագործակցել և մշակել արդյունավետ լուծումներ։ Մենք մտադիր ենք հետագայում զարգացնել և խորացնել համագործակցությունը երեք երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջև»։
Նախարարը նաև ուշադրություն է հրավիրել՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության համար համատեղ պայքարի նշանակությանը։
Զ. Հասանովը նաև նշել է, որ նման հանդիպումներն արդեն ավանդույթ են դարձել. «Երեք երկրների ղեկավարների միջև սերտ կապերն ու կանոնավոր շփումները արագացրել են հարաբերությունների հետագա զարգացումը»։
Նա նաև ընդգծել է, որ եռակողմ հանդիպման ժամանակ նշվել է՝ տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և անվտանգությանը սպառնացող սպառնալիքների դեմ համատեղ պայքարի կարևորությունը։

• Гасанов: Подписание 8 августа в Вашингтоне совместной декларации открыло новые возможности
Подписание 8 августа в Вашингтоне совместной декларации лидерами Азербайджана и Армении и парафирование мирного соглашения между двумя странами является важным этапом в мирном урегулировании продолжавшейся более 30 лет конфликта.
Как передает Report, об этом заявил министр обороны Азербайджана Закир Гасанов на совместной пресс-конференции с турецким коллегой Яшаром Гюлером и министром обороны Грузии Ираклием Чиковани в Анкаре.
Он отметил, что это историческое событие открыло новые возможности для сотрудничества на Южном Кавказе и в глобальном масштабе: «Новые возникающие угрозы, такие как международный терроризм, безопасность энергетических и транспортных линий, кибератаки и изменение климата, требуют от стран сотрудничества и подготовки эффективных решений. Мы намерены дальше развивать и углублять сотрудничество между Министерствами обороны трех стран».
Министр также обратил внимание на значение совместной борьбы за мир, стабильность и безопасность региона.
З.Гасанов также отметил, что такие встречи уже стали традицией: «Тесные связи и регулярные контакты между лидерами трех стран ускорили дальнейшее развитие отношений».
Он также отметил, что на трехсторонней встрече была подчеркнута важность совместной борьбы против угроз миру, стабильности и безопасности в регионе.