05 Հունվարի 2026 - 17:07
Ադրբեջանը հետաքննություն է սկսվել՝ իրանական պետական հեռուստաալիքի եթերում միջադեպի վերաբերյալ, որտեղ ադրբեջանական «Սարը գելին» ժողովրդական երգը ներկայացվել է որպես հայկական ստեղծագործություն։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի մտավոր սեփականության գործակալությունից։
Հետաքննությունը սկսվել է՝ երգիչ Արազ Թորոսյանի (հայտնի է նաև որպես Արազ Դարեհ) կողմից ադրբեջանական «Սարը գելին» ժողովրդական երգի կատարումից հետո՝ հայերեն և պարսկերեն լեզուներով, ընդ որում ստետղծագործությունը ներկայացվել է որպես հայկական «Սարի աղջիկ» երգ։
Գործակալությունում ընդգծել են, որ տվյալ փաստի վերաբերյալ ներկայումս հետաքննություն է տարվում, և միջադեպի բոլոր հանգամանքները ուսումնասիրվում են՝ սահմանված ընթացակարգերի համաձայն։

05 Января 2026 - 17:07
В Азербайджане инициировано расследование из-за инцидента в эфире иранского государственного телеканала, где азербайджанская народная песня «Сары гялин» была представлена как армянское произведение.
Об этом Report сообщили в Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджана.
Поводом для разбирательства стало исполнение азербайджанской народной песни «Сары гялин» певцом Аразом Торосяном (также известным как Араз Дарех) на армянском и персидском языках, при этом произведение было представлено как армянская песня «Сары агчик».
В Агентстве подчеркнули, что по данному факту в настоящее время проводится проверка, и все обстоятельства инцидента изучаются в установленном порядке.