• Փաշինյան. Հայաստանը չի պատրաստվում պատերազմի. բանակի խնդիրն է՝ պաշտպանել երկրի տարածքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Բանակի օրվա կապակցությամբ իր ելույթում նշել է, որ երկրի զինված ուժերը վերջին տարիներին հետևողականորեն արդիականացվում են, նրանց պաշտպանունակությունը մշտապես կատարելագործվում է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել են հայկական ԶԼՄ-ները ։
Փաշինյանը նշել է զինծառայողների աշխատավարձի բարձրացումը, կամավոր հավաստագրման ծրագրի ներդրումը, սոցիալական երաշխիքների ընդլայնումը, ինչպես նաև ժամանակակից ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը։ Նրա խոսքով, բանակն ունի հստակ սահմանված խնդիր՝ պաշտպանել երկրի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը։
Նա ընդգծել է, որ Երևանը չի պատրաստվում պատերազմի և առաջնահերթություն է տալիս խաղաղությանը, հավելելով, որ ուժեղ և պրոֆեսիոնալ բանակը մնում է անհրաժեշտ պայման՝ պետության ինքնիշխանության, անկախության և անվտանգության պահպանման համար։

• Пашинян: Армения не готовится к войне, армия имеет задачу защищать территорию страны
Премьер-министр Никол Пашинян в обращении по случаю Дня армии Армении заявил, что ВС республики за последние годы проходят последовательную модернизацию, их обороноспособность повышается на постоянной основе.
Пашинян отметил рост денежного довольствия военнослужащих, реализацию программы добровольной аттестации, расширение социальных гарантий, а также закупки современной военной техники. По его словам, армия имеет четко определенную задачу — защиту международно признанной территории страны.
Он подчеркнул, что Ереван не готовится к войне и исходит из приоритета мира, добавив, что сильная и профессиональная армия остается необходимым условием сохранения суверенитета, независимости и безопасности государства.